Orhan Karasayar AK Parti Hatay Milletvekili

Hatay'ımız Hükûmetimiz döneminde Türkiye'de en fazla hizmet alan ilk 5 ilden bir tanesi.

30 Mayıs 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Kent & İmar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2017 Son Güncelleme: 2 Haziran 2017

Hatay, AK Parti Dönemlerinde En Fazla Kamu Yatırımı Alan 21. İl

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, TBMM Genel Kurulunda CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’a cevaben yaptığı konuşmada AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’ın en fazla hizmet alan ilk 5 ilden biri olduğunu iddia etti.

CHP Milletvekili Serkan Topal’ın Hatay’daki yatırımların hala bitirilemediği ve bazı ilçelerde kamu hizmetlerinin eksikliğinin çekildiğini belirttiği konuşmasına karşı cevap hakkı kullanan Karasayar konuşması şu şekilde;

“Hatay'ımız Hükûmetimiz döneminde Türkiye'de en fazla hizmet alan ilk 5 ilden bir tanesi. Hatay'ımızda sağlık yatırımları -gerçekten, ben, başta Cumhurbaşkanımıza, Hükûmetimize teşekkür ediyorum- cumhuriyet tarihinde yapılanların en az 10 katı. 750 yataklı Bölge Hastanemiz bitti, İskenderun Hastanemiz bitti, Dörtyol Devlet Hastanemiz bitmek üzere, Kırıkhan Devlet Hastanemiz bitti, Kumlu, Yayladağı bitti. Defne'de hastanenin geç kalmasının gerekçesi, Defne daha önce beldeydi Sayın Başkanım. Defne'deki hastanemizin projesi yapılıyor. Arsuz Hastanemizin ödeneği ayarlandı, sit alanı olması gerekçesiyle sadece yerinde sıkıntılar var, onlar da yapılıyor. Barajlarımız, Reyhanlı Barajı Hatay'ın yüz yıllık hayaliydi.”

Karasayar’ın cevabında vurguladığı noktalar dikkate alındığında hizmet alma ile yatırım almanın oldukça yakın anlamda kullanıldığı görülüyor. Bir başka açıdan da, bir hükümetin bir şehre hizmet vermesinin ölçülebilir en önemli kısmı o şehre yönelen kamu yatırımlarıdır. Bu nedenle, Karasayar’ın iddiasının analizi için AK Parti hükümetleri boyunca yapılan toplam kamu yatırımında Hatay’ın yerine bakılabilir.

Hatay'ımız Hükûmetimiz döneminde Türkiye'de en fazla hizmet alan ilk 5 ilden bir tanesi. 1

Kalkınma Bakanlığı’nın sağladığı verilere göre 2003-2016 döneminde toplam 276 milyar TL kamu yatırımı yapıldı. İstanbul, aldığı 47 milyar TL yatırımla ilk sırada. İstanbul’un ardından Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Mardin geliyor. Hatay ise toplam kamu yatırımında 21. sırada.

Genel değerlendirmede, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Hatay Milletvekili Orhan Karasayar'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Haber Kaynağı
Yayın Tarihi:   30 Mayıs 2017 Son Güncelleme:   2 Haziran 2017