Ömer Fethi Gürer CHP Niğde Milletvekili

Türkiye’deki spor kulübü sayısı 13 bini geçmesine rağmen gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında bu rakam çok düşük.

12 Aralık 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 15 Aralık 2017 Son Güncelleme: 20 Aralık 2017

Spor Kulübü Sayımız Avrupa'nın Çok Gerisinde

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de düzenlediği basın toplantısında birçoğu maddi sıkıntıda olan amatör spor kulüplerinin sorunlarına değindi. Gürer Türkiye’de spor kulübü sayısının 13 bini geçtiğini, ancak gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında bu rakamın çok düşük olduğunu iddia etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan Spor Genel Müdürlüğü Türkiye’deki lisanslı sporcu ve spor kulüplerinin sayısı ile ilgili verileri erişim olanağı sağlıyor. Kaynağa göre 2007’de 8 bin 500 civarında olan spor kulübü sayısı 2015’e kadar kesintisiz şekilde artarak 13 bin 706’ya kadar çıkmış. Ancak 2016’da kulüp sayısı ilk kez azalarak 13.441’e inmiş.

Türkiye’deki spor kulübü sayısı 13 bini geçmesine rağmen gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında bu rakam çok düşük. 1

Diğer ülkelerdeki spor kulübü sayılarına toplu halde ulaşabildiğimiz bir kaynağa rastlamadık. Rastladığımız farklı kaynaklarda İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerdeki spor kulübü sayılarının Türkiye’ye nazaran çok daha fazla olduğunu gördük. Örneğin Fransa’da Ulusal Olimpiyat Komitesi’ne kayıtlı 164 bin 137 spor kulübü bulunuyor. Fransa’da sadece futbol alanında kayıtlı kulüp sayısı ise 18.000. 2013 yılında yapılan bir araştırma İngiltere’deki spor kulübü sayısının 151 bin civarında olduğunu ortaya koyuyor. Başka kaynaklarda ise Almanya’da 91 bin, İtalya’da 64 bin ve Hollanda’da 27 bin spor kulübü olduğu bilgileri yer alıyor.

Türkiye’deki spor kulübü sayısı 13 bini geçmesine rağmen gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında bu rakam çok düşük. 2

Ulaştığımız kaynaklar Türkiye’deki spor kulübü sayısının gelişmiş Avrupa ülkelerine nazaran çok az olduğunu ortaya koyuyor.

Sonuç olarak;

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Aralık 2017 Son Güncelleme:   20 Aralık 2017