Ömer Fethi Gürer CHP Niğde Milletvekili

Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla gerçekleştirilen hayvan ithalatı et fiyatlarını düşürmedi.

26 Eylül 2017 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Et Fiyatlarındaki Artış Tam Gaz Devam

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı Twitter paylaşımında yapılan hayvan ithalatlarının et fiyatlarını düşürmediğini iddia etti.

Hayvan İthalatında Yeni Bir Rekor Gelir mi?

Türkiye 2011 yılına kadar makul ölçülerde denilebilecek canlı hayvan ithalatı yaparken, bu tarihten itibaren durum tersine dönmüştü. İthalattaki artışın tetikleyicisi 2008’de çiğ süt fiyatlarının düşmesi sonucu üreticilerin 1 milyon baş süt ineği kesmesi olarak yorumlanırken, 2010 sonrasında yeni işletmeler için verilen teşvikler de kurtarıcı olmadı. Sonuç olarak 2011 yılında 1 trilyonluk canlı hayvan ithalatı yapan Türkiye, tarihi bir rekora imza attı. 2017 yılının ilk 7 ayında ise yeni bir rekor geldi. Nisan ayında gerçekleşen 167 milyon dolarlık ithalat aylık bazda yeni bir rekor kırıldı. Bundan önceki rekor, 2011 yılının Aralık ayında 160 milyon dolarlık tutardı.

Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla gerçekleştirilen hayvan ithalatı et fiyatlarını düşürmedi. 1

İthalat tutarı yerine, ithal edilen hayvan sayısına baktığımızda da son yıllarda önemli bir artış gözlemleniyor. 2016 yılında 494.000 büyükbaş hayvan ithal eden Türkiye, ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla gerçekleştirilen hayvan ithalatı et fiyatlarını düşürmedi. 2

Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor

Canlı hayvan ithalatının fiyatlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylemek ise mümkün değil. FAO’nun üretici fiyatları endeksi, 2004-2006 yılı baz (100) alındığında, canlı hayvan ithalatının yükselişe geçtiği 2010 yılı sonrasındaki fiyatlarda 2013 yılına kadar bir düşüş olduğu, ancak o tarihten sonra yeniden yükselişe geçtiğini görüyoruz. Üstelik kısa dönemli yaşanan fiyat düşüşü, yine de ithalatın öncesindeki 138 eksen değerine kadar inmemiş.

Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla gerçekleştirilen hayvan ithalatı et fiyatlarını düşürmedi. 3

Son olarak, Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) 2017 Yılı Ağustos Ayında yayımladığı TÜFE Bilgi Notu da son bir yılda et fiyatlarının önemli ölçüde arttığını gösteriyor. TÜİK verilerine göre Ağustos ayı itibariyle, son 12 ayda perakende dana eti fiyatı %10,37, perakende koyun eti fiyatı ise % 27 arttı.

Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla gerçekleştirilen hayvan ithalatı et fiyatlarını düşürmedi. 4

Ulaştığımız tüm kaynaklar Türkiye’de canlı hayvan ithalatı artarken, et fiyatlarının da artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Sonuç olarak;

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Eylül 2017