Okan Gaytancıoğlu CHP Edirne Milletvekili

Türkiye baklagillerde net ithalatçı ülke durumundadır.

5 Mayıs 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 5 Mayıs 2017 Son Güncelleme: 10 Mayıs 2017

Baklagil Üretimimiz, Tüketimi Karşılayamıyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’nin baklagillerde net ithalatçı durumunda olduğunu, yani ihraç ettiğinden daha fazla baklagil ithal ettiğini iddia etti.

Kuru Baklagil Ekilen Alan Dokuz Yılda %35 Azaldı

Gaytancıoğlu’nun iddiasını incelemek için TÜİK’in sağladığı bitkisel ürün denge tablolarından faydalanıyoruz. Kuru baklagiller ithalat ve ihracat miktarlarından önce, hem ekilen alan, hem de üretim miktarı bakımından yıllar içinde bariz bir azalma olduğu dikkatimizi çekiyor. 2008’den bu yana hektar başına elde edilen kuru baklagil miktarı az da olsa artış gösterirken, üretim miktarı yaklaşık %15, ekilen alan miktarı ise %35 oranında ciddi bir azalma göstermiştir.

Türkiye baklagillerde net ithalatçı ülke durumundadır. 1

İhtiyacımız Olan Kuru Baklagilin %86,7’sini Üretebiliyoruz

TÜİK’in kullandığı sınıflandırmada kur fasulye, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek kalemlerinden oluşan kuru baklagillerde ihracatın az fakla da olsa ithalat miktarını geçtiği son yıl 2013 olmuş.

Türkiye baklagillerde net ithalatçı ülke durumundadır. 2

Kişi başına düşen kuru bakliyat tüketimi yılda 14 kilogram olan Türkiye, bu ihtiyacı karşılayacak kadar üretimi gerçekleştiremiyor. 2008 yılında kuru baklagilde kendine yeterlilik oranı %107,2 olan Türkiye’de bugün için bu oran %86,7 seviyesinde.

Türkiye baklagillerde net ithalatçı ülke durumundadır. 3

Sonuç olarak Türkiye’nin baklagillerde net ithalatçı durumunda olduğu TÜİK verileriyle açıkça desteklenebiliyor. Dolayısıyla CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Mayıs 2017 Son Güncelleme:   10 Mayıs 2017