Okan Gaytancıoğlu CHP Edirne Milletvekili

AKP, son 2 yıldır hangi gıdanın fiyatı artarsa ithalata başvuruyor. Patates fiyatları artıyor, patates ithalatı yapılıyor. Et fiyatı artıyor, et ithalatı yapılıyor, arpa fiyatı artıyor, arpa ithalatı yapılıyor.

7 Ağustos 2018 tarihinde Yazılı Açıklamasında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Fiyat ve İthalat İlişkisi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 7 Ağustos 2018 tarihinde yapmış olduğu açıklamasında AK Parti’nin son 2 yılda patates, arpa ve et gibi ülkemizde de üretilebilen ürünlerin fiyatları arttıkça ithalata başvurduğunu iddia etti.

Gaytancıoğlu’nun bu iddiasını ele alırken, öncelikle ülkemizde patates, arpa ve et gibi gıda ürünlerinin son yıllardaki üretim miktarlarını, bu ürünlerin ithalat verilerini ve fiyatlarındaki artışları inceledik.

2017 yılında üretim miktarlarına baktığımız zaman ise arpa üretiminin 7,1 milyon tona çıktığını görüyoruz. Türkiye’de arpa ithalatı ve fiyatları da 2011 yılından 2014 yılına kadar hızlı bir şekilde artmıştır ve 2014 yılına gelindiğinde tam 666 bin ton arpa ithal edilmiştir. 2016 ve 2017 yılında yaşanan fiyat artışları ile uyumlu bir ithalat artışı de 2017 yılında gözlemlenebiliyor.

AKP, son 2 yıldır hangi gıdanın fiyatı artarsa ithalata başvuruyor. Patates fiyatları artıyor, patates ithalatı yapılıyor. Et fiyatı artıyor, et ithalatı yapılıyor, arpa fiyatı artıyor, arpa ithalatı yapılıyor. 1

Patates üretimi, ithalatı ve fiyatlarındaki değişimi incelediğimiz zaman ise, 2017 de patates üretiminin 4,8 milyon ton olduğu görülüyor. 2015 yılında patates ithalatı zirveyi görürken, son iki yıldır bir düşüş gözlemleniyor. Patatesin kg fiyatı 2014-205 döneminde zirveyi görürken, 2016 yılındaki düşüşün ardından 2017’de yeniden yükselişe geçmiştir ancak buna karşın 2017 yılındaki patates ithalatı 2016’ya göre düşüş göstermiştir.

AKP, son 2 yıldır hangi gıdanın fiyatı artarsa ithalata başvuruyor. Patates fiyatları artıyor, patates ithalatı yapılıyor. Et fiyatı artıyor, et ithalatı yapılıyor, arpa fiyatı artıyor, arpa ithalatı yapılıyor. 2

Ülkemizdeki kırmızı et üretimi, ithalatı ve fiyatlarındaki değişiklere bakacak olursak da 2011, 2014 ve 2017 yıllarını yapılan ithalat açısından zirve noktaları olarak görebiliriz. Kırmızı et fiyatlarında ise 2010’dan itibaren ivmeli bir artış görüyoruz. 2010 yılında 24,1 TL olan kırmızı et kilosu 2017 de ise ortalama 41,6 TL oldu. Kırmızı etin fiyatı özellikle 2017’de çok ciddi arttığında, ithalatta da çok fazla artış meydana gelmiş, 1 milyar 212 milyon dolara kadar çıkmıştır.

AKP, son 2 yıldır hangi gıdanın fiyatı artarsa ithalata başvuruyor. Patates fiyatları artıyor, patates ithalatı yapılıyor. Et fiyatı artıyor, et ithalatı yapılıyor, arpa fiyatı artıyor, arpa ithalatı yapılıyor. 3

Son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon rakamlarının et, arpa ve patates fiyatlarına da yansıdığını ve bu ürünlerde fiyat artışlarının yaşandığını görüyoruz. Fakat son iki yıldaki arpa ve kırmızı et fiyatlarındaki artış ithalat miktarları ile uyumlu olsa da bu durum patates grafiğinde bu şekilde yaşanmıyor.

Sonuç olarak;

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Ağustos 2018