Nurettin Canikli AK Parti Başbakan Yardımcısı

İnternet üzerinden alışveriş oranı 1 senede yüzde 24’lerden yüzde 30.8’e yükseldi

23 Ekim 2014 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Bilim & Teknoloji

İnternet üzerinden alışveriş oranı artıyor

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli 23 Ekim 2014 tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmada Türkiye’de internetten alışveriş yapanların oranının yüzde 24’lerden yüzde 30’lara yükseldiğini iddia etti.                                         

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Meclis’te görüşülen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi hakkındaki kanun tasarısı hakkında söz alan Canikli, konuşmasında Türkiye’de internet kullanıcıları ve internet alışverişi ile ilgili çeşitli iddialarda bulundu. Canikli’nin konuşmasına göre Türkiye’de internetten alışveriş yapanların oranı 2012 ve 2013 yıllarında yüzde 24’lerde iken, bu oran bu sene yüzde 30.8 oldu.

Internetten alışveriş % 6,5 arttı

TÜİK’in her sene yayınladığı Türkiye Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre, 2013 yılında internet kullanıcılarının oranı yüzde 48.9 olurken, internet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise yüzde 24.1 oldu. Aynı raporun 2014 versiyonuna göre ise internet kullanıcı oranı yüzde 53.8 olurken, internetten alışveriş yapanların oranı yüzde 30.8 oldu. Dolayısıyla, 1 yıl içerisinde internet kullanıcı sayısındaki artışın yanı sıra, internet üzerinden alışveriş yapanların sayısında da artış olmuştur. Meclis’te görüşülen yasa bağlamında, bu artışın elektronik ticaretin düzenlenmesi için önemli bir motivasyon olduğu söylenebilir.


Sonuç olarak, TÜİK verilerine göre Canikli’nin iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ekim 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970