Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi Bakanı

Türkiye dünyanın en uzun köprüsünü Marmara Denizi'nin üzerine yapmaya başladı.

26 Ekim 2014 tarihinde Samsun 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Kent & İmar

Türkiye dünyanın en uzun köprüsünü Marmara Denizi'nin üzerine yapmaya başladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Samsun’da katıldığı il danışma toplantısında Lapseki ile Gelibolu arasında yapılması planlanan Çanakkale Boğazı Köprüsünün dünyanın en uzun köprüsü olacağını iddia etti.

Yıllardır yapımı gündemde olan Çanakkale Boğazı Köprüsü şu an yapımı devam eden, Balıkesir’e kadar gelmiş olan bulunan İzmir-İstanbul otoyoluna bağlanacak. Radikal gazetesinin haberine göre Söz konusu köprü için hazırlanan 1/100 bin ölçekli plana göre köprünün uzunluğu yaklaşık 3 bin 700 metre olacak.

Dünyanın en uzun köprüleriyle ilgili internette yaptığımız aramalarda Çanakkale Boğazı Köprüsünden çok daha uzun köprülerle karşılaştık. Uzunluğu 10 kilometrenin üzerinde olan onlarca köprünün arasında en uzunu ise Pekin ile Şangay’ı birbirine bağlayan 164,8 kilometrelik Dnyang – Kunshan köprüsüdür.

Ancak mimari yapısına göre bir sınıflandırma yapıldığında, şu an için dünyanın en uzun “asma köprüsü” Japonya’nın Kobe şehriyle Avaci adasını birbirine bağlayan 3 bin 911 metrelik Akashi Kaikyo köprüsüdür. Asma köprü kategorisine giren Çanakkale Boğazı Köprüsü her ne kadar çok uzun bir köprü de olsa bu sınıflandırmaya göre değerlendirildiğinde dahi dünyanın en uzun köprüsü değildir.

Görüldüğü gibi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin iddiasında abartı söz konusudur. Bu nedenle iddiada büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Haber Kaynağı:
Yayın Tarihi:   26 Ekim 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970