Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi Bakanı

OECD ülkeleri içinde milli gelire oranla en yüksek asgari ücret Türkiye’de.

16 Mayıs 2015 tarihinde Denizli 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2015

Yüksek Bir Asgari Ücret mi Ödüyoruz?

Denizli’de bir tekstil firmasının düzenlediği kahvaltıya katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi OECD ülkeleri içinde milli gelire oranla en yüksek asgari ücretin Türkiye’de olduğunu iddia etti.

Satın Alma Gücü Paritesine Göre Asgari Ücretin Durumu

Zeybekçi’nin iddiası asgari ücreti doğrudan milli gelir ile kıyaslamayı gerektiriyor. Bu hesaplamayı yapmadan önce OECD ülkeleri arasında satın alma gücü paritesine göre bir değerlendirme yaparak başlayabiliriz. 2013 sabit fiyatlarıyla, ABD doları bazında saatlik asgari ücrete göre bir sıralama yaptığımızda ortaya çıkan durum tabloda gösterilmektedir.

OECD ülkeleri içinde milli gelire oranla en yüksek asgari ücret Türkiye’de. 1

Zeybekçi’nin milli gelir ile asgari ücret kıyaslamasını yapmak için, 2013 sabit fiyatları ve satın alma gücü paritesini dikkate alarak, kişi başına düşen yıllık milli geliri asgari ücretle kıyasladığımız da ise aşağıdaki tablo karşımıza çıkmaktadır.

OECD ülkeleri içinde milli gelire oranla en yüksek asgari ücret Türkiye’de. 2
*2012 verileri kullanmıştır.

Tabloda da görüldüğü üzere 2012 yılı için Türkiye’de asgari ücret, kişi başına düşen milli gelirin yüzde 49’udur. OECD ülkeleri arasında Hollanda da aynı orana sahipken Belçika (51), Fransa (52) ve Yeni Zelanda (54) Türkiye’den yüksek bir orana sahiptir. Yine de Türkiye’nin asgari ücret / milli gelir oranı sıralamasında OECD ülkeleri arasında üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Ek bilgi olarak, OECD’nin Mayıs 2015’de yayınlanan, asgari ücret konusundaki özet raporunda ortalama gelir (medyan gelir; GSYH/kişiyle karıştırılmamalıdır) asgari ücret oranı bakımından Türkiye’nin 0,69 oranıyla OECD ülkeleri arasında zirvede görünmektedir.

Sonuç olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   18 Mayıs 2015