Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi Bakanı

(İş güvenliği konusunda) bu konuda dünyada en kötü üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu düşünmüyorum.

15 Mayıs 2014 tarihinde Washington 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Türkiye İş Güvenliği Konusunda Kaçıncı Sırada?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 15 Mayıs 2014 tarihinde, Brooking Enstitüsü'nde düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) iş güvenliği rakamlarında ortaya çıktığı gibi Avrupa'nın en kötü, dünyanın ise en kötü 3. ülkesi olmadığını iddia etmiştir.

Çeşitli medya kaynaklarında öne sürülen ‘Türkiye’nin ölümcül iş kazaları sıralamasında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü olduğu’ iddialarıyla ilgili olarak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) resmi bir açıklama yapma ihtiyacı duymuştur. Açıklamada ILO, kurum olarak ülkelerin iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili bir sıralama yapmadıklarını, ancak şahısların ILO web sitesindeki açık erişimli veri tabanını kullanarak bir takım şahsi sıralamalar yapabileceklerini, lakin bu çalışmaların ILO’nun resmi beyanatları olarak kabul edilmemesi gerektiği belirtilmiştir. ILO’nun açıklaması Nihat Zeybekçi’nin ifadesini destekler bir şekilde ILO veritabanının her ülke için kesin, tam ve güncel bilgileri içeremeyeceğini, çünkü ülkelerin her zaman ve eksiksiz bilgi paylaşamayacağına yer vermektedir.

Araştırmamız dahilinde Türkiye’nin ölümcül iş kazaları konusundaki ülke sıralamasıyla ilgili olarak güvenilir bir kaynağa ulaşılamadığından, Zeybekçi’nin bu iddiası başka bir kaynaktan kontrol edilememektedir.

ILO açıklamasını dikkate alararak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin ifadesinde kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Mayıs 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970