Nihat Zeybekci AK Parti Ekonomi Bakanı

Dünyada şu an itibarıyla elektronik ticaretin toplam ticaretten aldığı pay Çin’de yüzde 16’da, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 6-7, Türkiye’de ise yüzde 1,5 seviyesinde.

10 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2016 Son Güncelleme: 12 Ağustos 2016

Dünyada E-Ticaretin Payı Artıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile bir araya geldi. Zeybekçi açıklamasında son yıllarda küresel ticaret içinde payı sürekli artan elektronik ticaret hacmi ile bilgi verdi. Zeybekçi Çin’de elektronik ticaretin toplam ticaretten aldığı payın yüzde 16’da, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 6-7, Türkiye’de ise yüzde 1,5 seviyesinde olduğunu iddia etti.

Türkiye’de E-Ticaret Sektörü 2015 Yılında Yüzde 31 Oranında Arttı

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan “Türkiye e-Ticaret 2015 Pazar Büyüklüğü” raporu Türkiye’de ve dünyada e-ticaret pazarındaki gelişmeleri açıklayan bir kaynak. Rapor e-Ticareti “ürün ya da servis siparişi online kanaldan verilen, teslimatı online ya da çevrimdışı (elden, kargo aracılığı vb online olmayan teslimatlar) olan, ödemesi online kanaldan ya da çevrimdışı (kapıda ödeme, havale, eft vb)  yapılabilen alışveriş” şeklinde tanımlıyor.

Rapora göre Türkiye’de e-Ticaret sektörü 2015 yılında %31 oranında artış göstererek 24,7 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. E-Ticaretin toplam perakende içindeki payı ise 2014’te %1,6 iken 2015’te %2,0 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’de e-ticaret için yapılan harcamaların büyük kısmı 8,9 milyar ile tatil ve seyahat alışverişine ayrılırken ikinci sırada fiziksel satışı olmayıp sadece online satış gerçekleştiren perakende sektöründe oldu (8,5 milyar TL).

E-ticaretin toplam perakende satıştaki oranı İngiltere, ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya ve İtalya ülkelerini kapsayan gelişmiş ülkeler kategorisinde %7,1’ken Çin, Polonya, Brezilya, Rusya ve Hindistan’ı dikkate alan gelişmekte olan ülkeler grubunda %5,1 ortalamasında oldu.

E-Ticaretten En Çok Gelir Eden Ülke Çin

E-Ticaret Vakfı’nın (Ecommerce Foundation) yayınladığı 2014 verilerine göre dünyada 2,7 milyar insan, yani toplam nüfusun %48’i internet kullanıyor. Elektronik ortamda alışveriş yapan kullanıcı sayısı ise 1,1 milyarın üzerinde. Bu toplam dünya nüfusunun %20’sine denk geliyor. E-ticaretten elde edilen en yüksek ciro miktarına göre ülkeler sıralandığında ilk üç sırada Çin, ABD ve İngiltere’nin olduğunu görüyoruz. China Internet Watch internet sitesinde yer alan verilere göre, Çin perakende sektöründe e-ticaretin payının 2015’te %15,9 olduğu tahmin ediliyor. Bu payı önümüzdeki yıllarda artarak 2016 sonunda %19,6’ya 2018’de ise %28,6’ya çıkacağına dair projeksiyonlar var. Diğer taraftan TÜBİSAD’ın raporuna göre 2015’de Çin’de e-ticaretin toplam perakende satışları içindeki payı %15,9’dan daha düşük bir seviyedeydi (%9,7).

Dünyada şu an itibarıyla elektronik ticaretin toplam ticaretten aldığı pay Çin’de yüzde 16’da, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 6-7, Türkiye’de ise yüzde 1,5 seviyesinde. 1

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Bakan Nihat Zeybekçi’nin Türkiye için öne sürdüğü değerler 2014 rakamlarıyla uyuşmakla birlikte, 2015’te e-ticaret gelirlerinin toplamdaki payının %1,6’dan 2’ye yükseldiğini görüyoruz. Benzer şekilde gelişmekte olan ülkelerde e-ticaretin payı demeçte öne sürülen değerlerin biraz altında. Çin konusunda ise incelediğimiz iki kaynaktan birisi Bakan Zeybekçi’nin iddiasıyla örtüşürken diğeri farklılık gösteriyor. Sonuç olarak iddiada kısmen doğruluk payı vardır diyebiliriz.

Sonuç olarak;

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Ağustos 2016 Son Güncelleme:   12 Ağustos 2016