Nabi Avcı AK Parti Kültür ve Turizm Bakanı

PISA’da matematik alanındaki yerimiz 25 puan, fen ortalamamız ise 29 puan arttı.

21 Nisan 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim

PISA Testlerinde Puan Artışı Yaşıyor muyuz?

TBMM’nin açılması ile beraber gensoru önergeleri de gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta toplanan Genel Kurul’da, Milli Eğitim Bakanı için verilen gensoru da bu bağlamda Meclis gündemindeydi. Hakkında verilen gensoru ile ilgili söz alan Bakan Avcı, Türkiye’nin PISA testlerinde gittikçe iyileşen bir performans gösterdiğini, spesifik olarak matematikte 25 puan, fen bilimlerinde ise 29 puanlık artış olduğunu iddia etti.

PISA Nedir? Türkiye’nin Matematik ve Fen Bilimlerindeki PISA Puanları Nasıl?

PISA OECD üyesi olan ve OECD partneri olan ülkeler arasında eğitim kalitesinin araştırılmasını sağlamak amacıyla yapılan bir dizi testten oluşuyor. Her 3 senede bir kez yapılan bu testlere OECD üyesi olan Türkiye de 2003 yılından beri katılıyor. OECD’nin websitesi üzerinden en güncel test yılı olan 2015 sonuçları hariç, diğer senelerin sonuçlarına ulaşmak mümkün. Bu verilere göre Türkiye’nin Matematik ve Fen Bilimleri puanlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

PISA’da matematik alanındaki yerimiz 25 puan, fen ortalamamız ise 29 puan arttı. 1

Her iki alanda da Türkiye’nin 2003 yılından itibaren Matematik alanında puanını 25 puan, Fen Bilimleri alanında ise 29 puan arttırdığı görülüyor. Ancak belirtmek gerekiyor ki, her iki alanda da Türkiye henüz OECD ortalamalarına ulaşabilmiş değil. 2012 yılı itibariyle Matematik alanında OECD ortalaması 494 puan, Fen Bilimlerinde ise OECD ortalaması 501 puan.

Ayrıca PISA testlerinde üçüncü bir kısım daha olduğunu belirtmek gerekiyor. Matematik ve Fen Bilimlerinin yanı sıra, Okuma alanı da PISA testlerine dahil. Bu konuda Türkiye’nin aynı yıllar içindeki performansını da aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

PISA’da matematik alanındaki yerimiz 25 puan, fen ortalamamız ise 29 puan arttı. 2

Belirtmek gerekiyor ki, Türkiye bu alanda da OECD ortalamasının halen altında.

Sonuç olarak Bakan Avcı’nın iddiası verilerle örtüşüyor ve bu sebeple doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Nisan 2016 Son Güncelleme:   27 Nisan 2016