Mustafa Varank Meclis Dışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Veriler yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü göstermektedir.

17 Temmuz 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

GSYH'ye En Büyük Katkı Sanayiden

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’da yaptığı açıklamada “Veriler yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü göstermektedir” iddiasında bulundu.

Sanayinin GSYH’ye Katkı Oranı Yıllardır Artmıyor

Bakan Varank’ın iddiasını araştırırken sanayi sektörünün ekonomik büyümeye yaptığı katkı ve sanayi üretim endeksindeki değişim oranını dikkate aldık. TÜİK’in üretim yöntemine göre farklı iktisadi faaliyet kollarının GSYH’ye katkısını dikkate alan tablosuna göre, imalat sanayinin GSYH’ye katkı oranı diğer sektörlerle kıyaslandığında 1998’den bu yana düşüş göstermiş. 2002 yılının son çeyreğinde başlayan AK Parti iktidarları döneminde imalat sanayinin GSYH’ye yaptığı katkı oranının en yüksek olduğu yıl, %17,1 ile 2003’ken 2016 sonunda katkı oranı %16,6’ya gerilemiş. Yine de toplam katkı bakımından, öncü sektör iddia edildiği gibi imalat sanayi oluyor. İmalat sanayinden sonra GSYH’ye en çok katkı sağlayan diğer iki sektör ise %11,4 ile toptan ve perakende ticaret ile %8,6 ile inşaat sektörleri oluyor.

Veriler yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü göstermektedir. 1

En Hızlı Büyüyen Sektörler Kültür-Eğlence ve İnşaat

2003-2016 yılları arasında GSYH’ye olan katkısını yıllık ortama en fazla arttıran sektörlerin başında %27,9 ile sanat, eğlence ve spor sektörü gelirken, onu %21,5 ile inşaat sektörü takip ediyor. Bu dönemde tüm sektörlerin GSYH’ye katkısı yıllık ortalama olarak %15,4 artarken, imalat sanayindeki artış oranı da bu ortalamaya eşit gerçekleşti.

Veriler yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü göstermektedir. 2

Diğer taraftan 7 Temmuz 2018 tarihli sanayi üretim endeksi bültenine göre, alt sektörleriyle birlikte toplam sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,4 artış gösterdi. Bir önceki ayla kıyaslandığında ise sanayi üretim endeksi %1,6 oranında azaldı.

Son zamanlarda etkisi azalmakla birlikte, yıllardır olduğu gibi GSYH’ye en büyük katkıyı yapan öncü sektör, sanayi olmaya devam ediyor.

Sonuç olarak;

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Temmuz 2018