Mustafa Sezgin Tanrıkulu CHP İstanbul Milletvekili

Pandeminin en yoğun olduğu Mayıs ayında işsizlik azalmış

11 Ağustos 2020 tarihinde Sosyal Medya 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2020 Son Güncelleme: 17 Ağustos 2020

Mayıs Ayı Pandeminin En Yoğun Yaşandığı Ay mı? İşsizlik Mayıs ayında Azaldı mı?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 11 Ağustos 2020 tarihinde resmî sosyal medya hesabından yapmış olduğu video paylaşımında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Tanrıkulu, kamuoyuyla paylaşmış olduğu videonun paylaşım metninde ise pandeminin en yoğun ayının mayıs ayı olduğunu ve mayıs ayında işsizliğin azaldığını iddia etti.

Türkiye’de Pandeminin En Yoğun Seyrettiği Ay Hangisi?

2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde görülen ve ardından tüm dünyaya yayılarak etkisini gösteren COVID-19 salgını, küresel ölçekte yaşanan en büyük krizlerden birisi. COVID-19 salgının Türkiye’de ilk görüldüğü tarih ise 11 Mart 2020.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka ve ölü sayılarını incelediğimizde, Türkiye’de COVID-19 Salgını'nın en yoğun yaşandığı ayın mayıs ayı değil nisan ayı olduğu anlaşılıyor. Pandeminin en yoğun yaşandığı nisan ayında toplam vaka sayısı 106 bin 673 iken, toplam ölü sayısı ise 2 bin 960 olarak gerçekleşmiş. Mayıs ayında ise toplam vaka sayısı 43 bin 738, pandemiden kaynaklı gerçekleşen ölüm sayısı ise 1.341 olmuş.

*Not: 1 Ağustos 2020’den 11 Ağustos 2020’ye kadar açıklanan sayılar yer almaktadır.

Mayıs Ayında İşsizlik Azaldı mı?

Türkiye’de son yıllarda gerek kamuoyu gerekse de medya da en çok konuşulan konuların başında işsizlik geliyor. Son dönemlerde pandeminin de olumsuz etkileri ve alınan önlemler ile işsizlik, iş bulamama, iş aramama, işsizlik maaşı gibi birçok konu da insanların ve siyasilerin dilinde. TÜİK de geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin mayıs ayına dair işgücü istatistiklerini yayınladı.

TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde mayıs ayına dair açıklanan işgücü istatistiklerinde Mayıs 2020’de işsizlik oranı %12,9 olarak açıklandı. Ayrıca mayıs ayında açıklanan bu işsizlik oranı bir önceki aya göre %0,1 de artış gösterdi. İşsizlik oranının yanında Türkiye’deki işsiz sayısı da mayıs ayında 3 milyon 775 binden 3 milyon 826’ya yükseldi.

Sonuç olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun iddia ettiği gibi COVID-19’un Türkiye’de en yoğun yaşandığı ay mayıs ayı değil nisan ayıdır. Ayrıca mayıs ayındaki işsizlik oranı ve toplam işsiz sayısı bir önceki aya göre artış göstermiştir.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ağustos 2020 Son Güncelleme:   17 Ağustos 2020