Mustafa Sezgin Tanrıkulu CHP İstanbul Milletvekili

301 yurttaşımızın kaybıyla neticelenen, dünya madencilik tarihinin en büyük kazalarından biri olarak tarihe geçen Soma maden faciasının…

10 Ağustos 2015 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Büyük Maden Kazaları

13 Mayıs 2014 tarihinde, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. O gün yaşanan büyük acı, bugün hala belleklerde yerini korurken, olayın ve acının büyüklüğü de o dönemde bazı siyasetçilerin demeçlerine yansımıştı. İlk günlerde bu büyük maden faciasının aslında dünyada bir sürü örneği olduğunu vurgulamak amaçlı verilen örnekler kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Dünyada Yaşanan Büyük Maden Kazaları

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP’nin, iş kazaları için meclis araştırması önerisini açıkladığı konuşmasında, Soma’da yaşanan maden kazasının, dünyanın en büyük maden kazalarından biri olduğunu vurguladı.

Dünya üzerinde özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, çok geniş bir coğrafyada büyük maden kazaları görülüyor. En ufak sayıda bir can kaybının bile ne kadar acı olduğunu düşündüğümüzde, yaşanan kazalardan bazılarının binin üzerinde can kaybı ile sonuçlanmasını akıl almıyor. Bugüne kadar kaydedilmiş maden kazalarında, iki kez binin üzerinde can kaybının görüldüğü olay yaşanmış. Bunlardan ilki, dünyanın en büyük can kayıplı maden kazası olan Çin’in Liaoning bölgesinde yaşanan ve 1.549 kişinin hayatını kaybettiği 1946 tarihli olay. İkincisi ise Fransa’da 1906 yılında yaşanan ve kayıtlara göre 1.099 kişinin öldüğü, Avrupa’nın gelmiş geçmiş en büyük maden kazası.

301 yurttaşımızın kaybıyla neticelenen, dünya madencilik tarihinin en büyük kazalarından biri olarak tarihe geçen Soma maden faciasının… 1

Tabloya baktığımız zaman dünyada çok geniş bir alanda, çok fazla can kaybının yaşandığı kazaları görüyoruz. Ancak Soma’nın acısını artıran şeyi de yine tablodan görebiliyoruz; bu çapta bir maden kazasının yaklaşık 20 yıldır yaşanmadığı ve bu kazanın 21. yüzyılda yaşanan en büyük maden faciası olduğu gerçeği.

Yaptığımız araştırmada Soma faciasının dünya tarihinde yaşanmış maden kazaları arasında, ne yazık ki, kendine bir yer bulması, bu çapta bir olayın dünyada uzun yıllardır yaşanmaması nedeniyle, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Ağustos 2015