Mustafa Sezgin Tanrıkulu CHP İstanbul Milletvekili

(15 Temmuz’dan bu yana) Sadece iş cinayetlerinde ölenlerin sayısı 510.

21 Ekim 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

İşçi Ölümleri Devam Ediyor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL döneminde birçok hak ihlali yaşandığını dile getirdi. Tanrıkulu yaşam hakkı ihlallerinin, faili meçhullerin, gözaltında ölümlerin, intiharların ve kadın cinayetlerinin yaygın şekilde görüldüğünü öne sürdü ve sadece iş kazalarında yaşanan ölüm sayısının 510’u bulduğunu iddia etti.

İşçi Cinayetleri Azalmıyor: 2016’nın ilk 9 Ayında 1.421 İşçi Hayatını Kaybetti

Basit önlemlerin alınması ile büyük ölçüde azaltılması mümkün olan iş kazası ve hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümler daha önce birçok kez milletvekilleri tarafından dile getirilmişti. Doğruluk Payı olarak konuyla ilgili yaptığımız önceki analizlerde konuyla ilgili güncel resmi veriler yetersiz olduğu için sivil inisiyatiflerin çalışmalarından faydalanmıştık. Konuyu yakından takip eden önemli kuruluşların başında İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİGM) geliyor. İSİGM dijital, görsel, yazılı basından ve emek-meslek örgütlerinden edindiği bilgiler ile işçi ölümlerini yakından takip ediyor. Eylül ayı raporuna göre yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen işçi ölümleri 1.421’i buldu. Sadece Eylül ayında gerçekleşen işçi ölümü sayısı 141 olurken, Tanrıverdi’nin işaret ettiği Temmuz ayından bu yana gerçekleşen ölümler en az 502 ediyor.

(15 Temmuz’dan bu yana) Sadece iş cinayetlerinde ölenlerin sayısı 510. 1

İSİGM’nin verileri CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun iddiasını büyük ölçüde destekliyor. Dolayısıyla bu iddiada doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Ekim 2016 Son Güncelleme:   25 Ekim 2016