Mustafa Şentop AK Parti Genel Başkan Yardımcısı

HDP barajı aşsa bile şu anki parlamento tablosu değişecek durumda değil.

21 Nisan 2015 tarihinde Habertürk Canlı Yayını 'nda söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika

Seçim Tahminleri

Seçim beyannamelerinin açıklandığı bugünlerde, partiler arasındaki söylemsel tartışmalar da gittikçe keskinleşiyor. HDP’nin de 21 Nisan 2015 tarihinde seçim beyannamesini açıklamasıyla, seçim sonuçlarına yönelik tartışmalar da gündeme gelmeye başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop da HDP’nin seçime parti olarak girme kararıyla gündeme gelen ‘HDP barajı geçecek mi?’ sorusuna dair açıklamalarda bulundu. Şentop, HDP barajı geçse dahi şu andaki parlamento tablosunun değişmeyeceğini iddia etti.

HDP barajı aşarsa parlamentodaki sandalye dağılımında değişiklik olabilir

Seçimler yaklaştıkça birçok kamuoyu araştırma şirketi seçimlere dair yaptıkları anketlerin sonuçlarını paylaşmaya devam ediyor. Aşağıdaki tabloda erişebildiğimiz anket sonuçlarını görebilirsiniz. (Meclis’te hali hazırda bulunan 4 partiye ait sonuçlar özellikle belirtildi, diğer partilerin oy oranları da ‘Diğer’ başlığı altında toplandı. Anket sonuçlarının detaylı incelemesi için referanslar kısmındaki linklere başvurulabilir)

HDP barajı aşsa bile şu anki parlamento tablosu değişecek durumda değil. 1

HDP’nin barajı aştığı senaryolarda koalisyon da ihtimal dahilinde

Tablodan da görüleceği üzere anketlerin sonuçlarında dalgalanmalar mevcut. Tablodaki 11 anket sonucu içinden 5 tanesi HDP’nin barajı aşacağını tahmin etmiş. Şentop’un iddiasının da HDP’nin barajı aştığı duruma işaret ettiği söz konusu olduğu için, analizin bundan sonraki kısmında HDP’nin barajı aşması durumunda sandalye dağılımlarına bakacağız. Aşağıdaki tabloda söz konusu şirketlerin tahmin ettiği sandalye dağılımlarını görebilirsiniz. (Andy-AR şirketinin sonuçlarında sandalye sayısı belirtilmemiştir, o sebeple bu tabloya eklenmemiştir).

HDP barajı aşsa bile şu anki parlamento tablosu değişecek durumda değil. 2

Anket şirketlerinin yanı sıra seçimlerle ilgili yapılan çeşitli simülasyonlar da mevcut. Seyfettin Gürsel tasarladığı seçim simülasyonunu bir süre önce köşesinde paylaşmıştı. Gürsel’in HDP’nin barajı geçtiği ve geçmediği senaryoları incelediği yazısında farklı oy oranlarına göre sandalye sayılarını tahmin etti. Söz konusu tablodaki HDP’nin barajı geçtiği senaryoyu aşağıda görebilirsiniz. (Analizimizin konusu gereği sadece bu tabloyu kullanıyoruz, diğer senaryoyu görmek isteyen okurlarımız ilgili linke başvurabilirler).

HDP barajı aşsa bile şu anki parlamento tablosu değişecek durumda değil. 3

Hem anket tahminleri hem de Seyfettin Gürsel’in simülasyonuna bir arada bakıldığında, HDP’nin barajı aşması durumunda özellikle AK Parti’nin milletvekili sayılarında değişiklik olduğunu görmek mümkün. Hatta bazı tahminlerde AK Parti’nin tek başına hükümet kurma sayısı olan 276 milletvekili sayısına erişemeyebileceği öngörülüyor. Her ne kadar Şentop’un iddiasında parlamento tablosu derken genel sandalye dağılımına mı yoksa koalisyon ihtimaline mi gönderme yaptığı anlaşılmasa da, HDP’nin barajı geçmesi halinde Meclis’te MHP’ye yakın sayıda milletvekili sayısına erişeceği ve HDP’nin koalisyon ortağı olma ihtimali olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak Mustafa Şentop’un iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Nisan 2015 Son Güncelleme:   22 Nisan 2015