Müslüm Doğan HDP İzmir Milletvekili

Türkiye’de cezaevlerinde annesiyle birlikte kalan 6 yaş altındaki çocuk sayısı 594.

4 Ekim 2017 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Cezaevlerinde Annesiyle Kalan Kaç Çocuk Var?

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de cezaevlerinde annesiyle beraber kalan 6 yaş altı çocuk sayısının Nisan 2017 itibariyle 594 olduğunu iddia etti.

Cezaevlerinde Büyüyen Çocuklar

Doğan’ın bu iddiasını Adalet Bakanlığı’nın düzenli sağladığı istatistikler ile incelemek mümkün değil, zira Bakanlık bu konuda kamuoyuna açık veri sunmamakta. Ancak Bakanlığın yayınladığı faaliyet raporlarında bu konuda bilgiler mevcut. 

2016 yılında cezaevlerinde annesiyle kalmakta olan çocukların yaş gruplarına göre dağılımı aşağıdaki gibi:

Türkiye’de cezaevlerinde annesiyle birlikte kalan 6 yaş altındaki çocuk sayısı 594. 1

Doğan’ın bu iddiasını dayandırdığı asıl kaynak ise Adalet Bakanlığı’na sunduğu bir soru önergesine gelen yanıt. Doğan’ın 28 Nisan tarihinde sunduğu soru önergesine verilen yanıta göre 7 Nisan 2017 itibariyle cezaevlerinde annesinin yanında kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısı 594. Yani faaliyet raporunun sunduğu 2016 sayıları, Nisan 2017’de aşılmış. 

Konuyla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı bir raporda ise milletvekilinin Bilgi Edinme Kanunu aracılığıyla edindiği veriler kullanılmış. Söz konusu bilgi edinme başvurusuna Temmuz’da verilen yanıta göre 4 Temmuz 2017 itibariyle cezaevlerinde annesinin yanında kalan çocukların sayısı 668 olarak belirtilmiş.

Türkiye’de cezaevlerinde annesiyle birlikte kalan 6 yaş altındaki çocuk sayısı 594. 2

2017 yazı itibariyle cezaevlerinde annesiyle kalan çocukların sayısı belirgin bir şekilde artmış, ancak Doğan’ın iddiasındaki sayılar iddianın kapsadığı zaman aralığı açısından tutarlı.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Ekim 2017