Murat Emir CHP Ankara Milletvekili

Türkiye'ye grip aşısı gönderen tek firma Fransız.

26 Ekim 2020 tarihinde Twitter'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Sağlık
Berna
BERNA BÜYÜKBAYRAK
Yayın Tarihi: 27 Ekim 2020 Son Güncelleme: 20 Şubat 2021

Türkiye'ye Grip Aşısı Gönderen Tek Firma Fransız mı?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 26 Ekim 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe'de gerçekleştirdiği Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında “Sakın Fransız markalarını satın almayın" çağrısının ardından resmi Twitter hesabında paylaşımda bulundu. Murat Emir Twitter paylaşımında, Türkiye’ye grip aşısı gönderen tek firmanın Fransız olduğunu iddia etti.


Türkiye’ye Grip Aşısı Hangi Ülkeden Temin Ediliyor?

Dünya, COVID-19 aşısı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederken, bu yıl grip aşılarına yönelik ekstra talepler gerçekleşti. Grip aşısı “influenza aşısı” olarak adlandırılıyor. Türkiye’de eczanelerde satılan grip aşısının ismine dair internet araştırması yapıldığında “Vaxigrip Tetra" isimli ilacın eczaneler tarafından Sağlık Bakanlığı’na temin edildiğine dair haberlere rastlandı. İlacın Türkiye’ye temin edilen “tek marka” olup olmadığına dair araştırma yapıldığında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun listesi incelendi. Resmî sitesinde Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi yer alıyor. Bu liste, ilaçla ruhsatlandırılırken geliştirilme sürecinde nadir görülen yan etkilerin ilaç daha geniş bir kesim tarafından kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıkabileceği düşüncesi ile hazırlanıyor. İlacın geniş bir kesim üzerindeki kullanımının sürekli izlenmesi amacıyla belli ilaçları yakın takibe almak, özellikle yan etkilerin bildirimini teşvik etmek için "ek izleme" sistemi oluşturuluyor.

“Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi son olarak 26 Haziran 2020 tarihinde güncellenmiş gözüküyor. Buna göre “İnfluenza Virüsü” nün listeye dahil edilme tarihi 20 Eylül 2017. Bu yayınlanan son listede grip aşısı olarak sadece “Vaxigrip Tetra” isimli aşının bulunduğunu görmek mümkün.

26 Haziran 2020 Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi
26 Haziran 2020 Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi

Öte yandan listeye geri dönüldüğünde 20 Kasım 2018’de yayınlanan tabloda ise grip aşısına dair 2 adet isim ön plana çıkıyor. Fakat, 21 Ağustos 2019’da güncellenen bültende ise sadece Vaxigrip Tetra isimli grip aşısı yer alıyor.

20 Kasım 2018 Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi
20 Kasım 2018 Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi
21 Ağustos 2019 Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi
21 Ağustos 2019 Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesi

Ayrıca, şu anda “Vaxigrip Tetra” isimli grip aşısının Türkiye’ye temin edilen tek aşı olduğuna dair iddia araştırıldığında, Bursa Eczacılar Odası Başkanı’nın aşı hakkındaki açıklamaları da incelendi. Haberde yer alan “Önceki senelerde Fluarix, Vaxigrip 3’lü ve Vaxigrip Tetra 4’lü grip aşılarını eczanelerde bulmak mümkündü. Bu sene ise sadece Vaxigrip Tetra 4’lü grip aşısı geldi” şeklindeki açıklamalar, Ek İzlemeye Tabii İlaçlar Listesini doğrular nitelikte.

Vaxigrip Tetra Grip Aşısı
Vaxigrip Tetra Grip Aşısı

Türkiye’ye Temin Edilen Tek Grip Aşısı, Fransa’dan mı Geliyor?

"Vaxigrip Tetra” isimli grip aşısı, Fransız ilaç şirketi “Sanofi Pasteur” markasına ait. Sanofi Pasteur, Fransa’nın Lyon kentinde yer alıyor. Grip aşısının bu markaya ait olduğu bilgisi markanın ürünlerinden ulaşılabiliyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun “Yurtdışı Denetimi Yapılan Tesis ve Denetlenen Faaliyetler Listesi”’nde Sanofi Pasteur’e ait kısımda “hazır enjektör” kısmı da yer alıyor.


Doğruluk Payı’nın Sanofi Pasteur’un İstanbul’da çalışan yetkililerinden edindiği bilgiye göre şu anda Türkiye’ye sadece Vaxigrip Tetra isimli Fransız markaya ait grip aşısı temin ediliyor. Aynı zamanda Doğruluk Payı’nın edindiği diğer bilgi, farklı farklı eczanelere ve Türk Eczacıları Birliği’ne Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılında sadece “Vaxigrip Tetra” isimli grip aşısının gönderildiği bilgisi.

Sonuç olarak, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in 26 Ekim 2020’de Twitter paylaşımında iddia ettiği gibi “Türkiye’ye grip aşısı gönderen tek firma Fransız.” Sağlık Bakanlığı listelerine göre sadece "Vaxigrip Tetra" isimli grip aşısı temin ediliyor. Bu aşı da Fransa menşeili Sanofi Pasteur markasına ait.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Murat Emir'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Ekim 2020 Son Güncelleme:   20 Şubat 2021