Muharrem Varlı MHP Adana Milletvekili

Şu anda çiftçilerimiz dünyanın ... en pahalı mazotunu tüketmeye devam ediyorlar hâlâ.

18 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 18 Şubat 2015 Son Güncelleme: 23 Şubat 2015

Pahalı Mazot Kullanıyoruz

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, tarımsal kuraklıktan zarar gören çiftçilerin sorunlarının araştırılması amacıyla verilen araştırma önergesi için bir konuşma yaptı. Varlı, konuşmasına Türkiye’deki çiftçilerin dünyanın en pahalı mazotunu tükettiğini iddia ederek başladı.

Türkiye’de benzinin yüksek vergiler nedeniyle oldukça pahalı olduğu her zaman tartışılan bir konu. 2014’ün son çeyreğindeki petrol fiyat rakamlarını derleyen Bloomberg’e göre Türkiye petrol fiyatlarında Norveç’ten sonra dünyada ikinci sırada geliyor. Türkiye’de bir araba sahibi bir litre benzin almak  günlük ortalama gelirinin yaklaşık % 8’ini veriyor ki Türkiye bu sıralamada da Pakistan, Hindistan, Filipinler ve Endonezya’dan sonra 5. sırada.

Şu anda çiftçilerimiz dünyanın ... en pahalı mazotunu tüketmeye devam ediyorlar hâlâ. 1

Dizel fiyatları için de aynı tablonun geçerli olduğunu görüyoruz. OECD ülkeleri arasında yapılan sıralamada dizel fiyatlarında Türkiye 5. sırada. Türkiye’nin üstündeki ülkelerin kişi başına düşen gelirleri dikkate aldığımızda ise Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının ne kadar pahalı olduğu anlaşılabilir.

Açık kaynak olarak erişilen ve 2013 yılında yayımlanan bir akademik kaynakta da Türkiye’deki motorin fiyatının dünyanın en pahalılarından olduğu tespit edilmiş ve bunun nedenleri irdelenmiştir.

Birçok kaynak Varlı’nın iddiasını büyük ölçüde doğrulamaktadır. Türkiye motorinin de dahil olduğu akaryakıt fiyatlarının en pahalı olduğu ülkeler arasındadır. Fakat en pahalısı oluğunu gösteren bir kanıtın olduğunu da söyleyemeyiz. Mutlak fiyat karşılaştırmalarında Norveç, İsveç, İtalya ve İngiltere Türkiye’den pahalı dizel fiyatlarına sahiptir. Kişi başına düşen gelir hesaplamalarıyla karşılaştırmayı saha sağlıklı hale getirmeye çalıştığımızda Pakistan ve Hindistan gibi ülkelerin “pahalılık” açısından Türkiye’nin önüne geçmesi muhtemeldir.

 

Bu nedenle, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Adana Milletvekili Muharrem Varlı'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Şubat 2015 Son Güncelleme:   23 Şubat 2015