Muharrem Işık CHP Erzincan Milletvekili

Aylık geliri 326 liradan az olan kişilerin sayısı 11,5 milyon

9 Eylül 2014 tarihinde Twit 'te söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Aylık geliri 326 liradan az olan kişilerin sayısı 11,5 milyon

CHP Erzincan milletvekili Muharrem Işık, 27 Ekim 2014 tarihinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’de aylık geliri 326 liradan az olan kişilerin sayısını 11,5 milyon olduğunu iddia etmiştir.

Işık’ın bu rakamlar için kaynak aldığı kurum Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün 2013 yılı bülteni. Ne yazık ki bu bültene şu an itibariyle güncelleme nedeniyle ulaşamıyoruz. Fakat bu bültenin varlığını iki ikincil kaynaktan teyit edebildik. Bu verinin içinde geçtiği istatistiğin asıl konusu ise Genel Sağlık Sigortasına kayıt yaptıran kişilerin gelir dağılımını gösteriyor.

2012 yılında uygulamaya geçen ve üzerinde yoğun tartışmaların yaşandığı Genel Sağlık Sigortasına (GSS) göre sosyal güvenceden yoksun kişilerin prim ödeme miktarları, aylık gelirlerine göre belirleniyordu. Kişilerin aylık geliri, mevcut asgari ücretin üçte birinden az ise (326 TL) prim ödemiyor, diğer kademelerde ise sağlık hizmetlerinden yararlanmak için belli miktarlarda prim ödemek durumunda kalıyordu.

İşte GSS istatistiklerine göre aylık geliri 326 TL altında olan ve prim ödemek zorunda olmayan kişi sayısı toplamda 11,5 milyon. Fakat bu veriyi eğrisiyle ve doğrusuyla anlamak için iki noktayı açmakta fayda var.

Birincisi bu veriye Mart 2013 itibariyle sosyal yardım sistemine kayıtlı 23 milyon kişiden gelir testi yaptıran 14,5 milyon üzerinden ulaşılmıştır.

İkincisi, GSS uygulamasına göre aylık gelir hesaplaması haneye giren gelirin hane halkı sayısına bölünmesiyle elde edilir. Kısacası, 326 TL’nin çok üzerinde kazanan bir kişi hane halkının kalabalık olması nedeniyle o seviyenin altına düşebilir. Bu açıdan düşünüldüğünde 11,5 milyon rakamı biraz fazlalık içermektedir. Fakat yine de Türkiye’de gelir seviyesini anlamak için önemli bir göstergedir.

 

CHP Erzincan milletvekili Muharrem Işık’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Erzincan Milletvekili Muharrem Işık'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Haber Kaynağı
Yayın Tarihi:   9 Eylül 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970