Muharrem İnce CHP Eski Yalova Milletvekili

UNICEF bir araştırma yapıyor 15 yaşındaki çocuklarla ilgili. Türkiye’de 15 yaşındaki çocuklar dünyadaki en mutsuz çocuklar

4 Eylül 2020 tarihinde Memleket Hareketi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

UNICEF'in Raporu Dünyanın Her Ülkesini Kapsıyor mu?

24 Haziran 2018 başkanlık seçimleri adayı ve CHP Eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, geçtiğimiz aylarda başlattığı Memleket Hareketi programı dahilinde 4 Eylül 2020 tarihinde Sivas’ta bir konuşma gerçekleştirdi. Açıklamalarında yeni başlattığı hareket ile neyi amaçladıklarını, neyi hedeflediklerini kamuoyuyla paylaşan İnce, UNICEF’in araştırmasına göre Türkiye’deki 15 yaşındaki çocukların, yaşıtlarına kıyasla dünyanın en mutsuz çocukları olduğunu da iddia etti.

UNICEF’in Raporu Ne Diyor?

UNICEF geçtiğimiz günlerde zengin ülkelerdeki çocukların refahının nasıl şekillendiğine dair “Worlds of Influence” başlıklı bir rapor yayınladı. Bu rapor ile UNICEF, OECD ve Avrupa Birliği’nin kaynaklarından da yararlanarak dünyanın yüksek gelir grubuna giren 41 ülkesindeki çocukları yaşam memnuniyeti, ailevi ilişkisi, sosyal yaşantı, internet kullanımı, çevre etkileri, yetenek, okul ilişkileri, gibi birçok farklı kalemde inceliyor ve ülkeleri de bu göstergelere göre karşılaştırmalarını yaparak bu verileri kamuoyuna sunuyor.

Muharrem İnce’nin iddiasında bahsetmiş olduğu 15 yaşındaki çocukların mutsuzluğuna dair vurgusu ise raporda yer alıyor. 15 yaşındaki çocukların yaşam memnuniyeti oranı başlığında paylaşılan bu araştırmadaki tablo, PISA’nın yapmış olduğu yaşam memnuniyeti araştırmasını da içeriyor. Ayrıca 15 yaşındaki çocuklara sorulan sorularla beraber çocukların sorulara verdikleri 0 ila 10’a kadar ki puanlamayla bu veriler hesaplanıyor.

UNICEF’in açıkladığı 15 yaşındaki çocukların yaşamdan memnuniyeti listesinde oransal olarak Türkiye 41 ülke arasında %53 ile son sırada yer alıyor. Listenin birinci sırasında ise %90 ile Hollanda 1. sırada, %86 ile Meksika 2. sırada, %85 ile de Romanya 3. sırada yer alıyor.

Kaynak: UNICEF
Kaynak: UNICEF

Bununla birlikte UNICEF raporda çocukların yaşam memnuniyetine dair bir istatistik daha paylaşmış. Ailesi veya çevresi tarafından zorbalığa maruz kalan ya da kalmayan 15 yaşındaki çocukların yaşam memnuniyeti oranlarını inceleyen UNICEF, zorbalığa maruz kaldıkça yaşamdan memnun olma oranlarının da azaldığını söylüyor. Buna göre yapılan listede Türkiye yine yüksek gelir grubu ülkeleri içinde son sırada yer alıyor. Türkiye’de 15 yaşındaki çocukların memnuniyet oranı %53 iken, zorbalığa maruz kalmaları durumunda bu oran %40’lara kadar yaklaşıyor.

Kaynak: UNICEF
Kaynak: UNICEF

Sonuç olarak Muharrem İnce’nin iddia ettiği gibi Türkiye UNICEF’in hazırladığı raporda 41 ülke arasında 15 yaşındaki çocukların yaşam memnuniyeti oranında son sırada. Fakat UNICEF’in araştırması yüksek gelir grubundaki 41 ülkeyi kapsıyor ve raporun amacı da bu ülkelerdeki çocuk refahını çok boyutlu şekilde değerlendirmek. Araştırmanın aldığı örneklemin dünya çapında bir temsil iddiası bulunmuyor. Muharrem İnce’nin iddiasında belirttiği “dünyada” vurgusu, bu nedenle, oldukça abartılı ve yanlış yönlendirici.

Sonuç olarak;

Eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Eylül 2020