Muharrem İnce CHP Eski Yalova Milletvekili

Geçen yıl aynı dönemde 1,8 milyar TL faiz dışı fazla varken, bu yıl faiz dışı bütçe açığı da 12,3 milyar TL’ ye ulaşarak yeni bir rekora imza atmıştır.

18 Temmuz 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Faiz Dışı Bütçe Açığı

24 Haziran seçimlerinde Başkanlık için yarışan Muharrem İnce, Twitter paylaşımları ile takipçilerine ulaşmaya devam ediyor. İnce yaptığı son Twitter paylaşımında geçtiğimiz yıl haziran ayında bütçede 1,8 milyar TL faiz dışı fazlalık olduğunu, bu yıl ise aksine faiz dışı bütçe açığının 12,3 milyar TL’ ye ulaşarak olumsuz anlamda yeni bir rekora ulaşıldığını iddia etti.

İnce’nin öne sürdüğü gibi, merkezi bütçe giderlerinin gelirleri aşması durumunda ortada aşılması gereken bir bütçe açığı olduğundan söz etmek gerekir. Aksi takdirde kamu üzerindeki borçların artması ve kamu hizmetlerinin gerektiği şekilde yerine getirilememesi söz konusu olacaktır. Bütçe giderleri temel olarak faiz giderleri ve faiz dışı giderler olarak ikiye ayrılıyor. Faiz giderleri devletin borçları karşılığı ödediği faizlere karşılık gelirken, faiz dışı giderler personel giderleri, hizmet-mal alımları ve yatırımlardan oluşuyor. İnce’nin sözünü ettiği “faiz dışı bütçe” hesaplanırken bütçe gelirlerinden faiz dışı giderleri çıkarmak gerekiyor. Bütçe gelir-giderleri ve bütçe dengesi ile ilgili verilere Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü (BÜMKO) sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Geçen yıl aynı dönemde 1,8 milyar TL faiz dışı fazla varken, bu yıl faiz dışı bütçe açığı da 12,3 milyar TL’ ye ulaşarak yeni bir rekora imza atmıştır. 1

BÜMKO verileri 2018’in ilk 6 ayı için faiz dışı dengenin, İnce’nin iddia ettiği gibi 12,3 milyar liralık bir açık şeklinde geliştiğini gösteriyor.

1993’ten Bu Yana İlk Defa Faiz Dışı Denge Açığı Verildi

İnce’nin iddiasını ilginç yapan esas nokta ise faiz dışı açığın rekor seviyeye ulaştığı vurgusuydu. BÜMKO Mayıs 2018 Aylık Bütçe Bülteninden görüldüğü kadarıyla İnce’nin iddiası bu açıdan da doğrulanabiliyor. Faiz dışı dengenin yıllık seyrine bakıldığında, bugünden geriye giderek açık verilen en son senenin 1993 olduğu ortaya çıkıyor.

Geçen yıl aynı dönemde 1,8 milyar TL faiz dışı fazla varken, bu yıl faiz dışı bütçe açığı da 12,3 milyar TL’ ye ulaşarak yeni bir rekora imza atmıştır. 2
Sonuç olarak;

Eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Temmuz 2018