Mithat Sancar HDP Eş Genel Başkanı

Mecliste açık ara en çok kadın milletvekili olan partiyiz

5 Ekim 2020 tarihinde Televizyon Programı'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Berna
BERNA BÜYÜKBAYRAK
Yayın Tarihi: 7 Ekim 2020 Son Güncelleme: 13 Ekim 2020

HDP, Mecliste En Çok Kadın Milletvekili Olan Parti mi?

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar 5 Ekim 2020’de katıldığı televizyon programında HDP’nin kadın milletvekillerinin sayısına verdiği önem hakkında açıklama yaparken “mecliste açık ara en çok kadın milletvekili olan partiyiz” iddiasında da bulundu.

Siyasi Partilerin Kadın Milletvekili Oranları

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın bu iddiası ele alınırken TBMM’nin resmî sitesinde yer alan 27. dönemdeki toplam milletvekili sayılarını ve kadın ve erkek milletvekillerinin birbirine oranları incelenip siyasi partilerin resmî sitelerindeki milletvekilleri sayılarıyla da karşılaştırıldı. TBMM resmî sitesinin yayınlamış olduğu milletvekili listesine göre, 27. dönemde toplam 586 milletvekili görev yaparken, 101 kadın, 485 erkek milletvekili yer almıştır.

AK Parti’nin 291 Milletvekilinden %18,56’sı Kadın Milletvekili

27. dönemde yer alan milletvekilleri incelendiğinde en fazla kadın milletvekilini bünyesinde barındıran siyasi partinin AK Parti olduğu gözlemleniyor. Toplamda 291 milletvekili bulunduran AK Parti’de 237 erkek milletvekili bulunurken 54 kadın milletvekili bulunuyor. Fakat, kadın milletvekillerinin AK Parti’de yer alan 291 vekile oranı hesaplandığında %18,56 gibi bir yüzde ile karşılaşılıyor. Yani, AK Parti milletvekillerinin yaklaşık %19’u kadın milletvekili iken %81’i erkek milletvekili.

CHP’nin ise TBMM’de 138 milletvekili bulunuyor. 17 kadın milletvekiline sahip olan CHP’de 138 vekilin %12,32’si kadın vekil. Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki partide mecliste 121 erkek milletvekili bulunuyor. Erkek milletvekillerinin oranı ise %87,68.

Meral Akşener’in genel başkanlığı yaptığı İYİ Parti’nin mecliste 38 milletvekili bulunuyor. Bu vekillerden 2’si kadın. Kadın milletvekillerinin toplam vekillere oranı ise %5,26.

MHP’nin ise 48 milletvekili ile mecliste yer aldığı görülüyor. 44 erkek milletvekilin olduğu partide 4 kadın milletvekili ile kadın milletvekillerinin MHP’deki tüm vekillere oranı %8,33 oluyor.

HDP’nin 56 Milletvekilinden %41’i Kadın Milletvekili

Mithat Sancar’ın Eş Genel Başkanlığı’nı yaptığı HDP’ye bakıldığında ise 27. dönemde mecliste 56 HDP’li milletvekilinin olduğunu görmek mümkün. Kadın vekillerinin sayısı ise 23. HDP’deki kadın milletvekillerinin oranı %41,07 ile diğer partilere göre daha yüksek oluyor.

Sonuç olarak, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın 5 Ekim’de katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamalarda yer alan “mecliste açık ara en çok kadın milletvekili olan partiyiz” iddiası doğru değil. 54 milletvekili ile AK Parti mecliste en fazla kadın milletvekilini sahip parti. Kadın milletvekili oranlarına bakıldığında ise %41 ile HDP ilk sırada.

Sonuç olarak;

Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Ekim 2020 Son Güncelleme:   13 Ekim 2020