Mevlüt Karakaya MHP Adana Milletvekili

Hububat üreticisi, 2003’ten bu yana alın terinin karşılığını alamıyor. O tarihlerde 1 litre mazot almak için 2,5 kg buğday satan çiftçi, bugün yaklaşık 5 kg buğday satmak zorunda.

31 Temmuz 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 1 Ağustos 2017 Son Güncelleme: 7 Eylül 2017

Çiftçi, Bir Litre Mazot İçin Ne Kadar Buğday Satmak Zorunda?

29 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararınca; Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) gümrük vergisiz buğday, arpa, mısır ve pirinç, Et ve Süt Kurumuna (ESK) ise sıfır gümrük vergisiyle büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan ile et ithalatı yetkisi verildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya düzenlediği basın toplantısında, bu kararın tam da hasat döneminde alınması nedeniyle üreticinin mağduriyet yaşayacağını belirtti. Karakaya, çiftçinin 2003 yılında bir litre mazot alabilmek için 2,5 kilogram buğday satması gerektiğini, bugün ise aynı miktarda mazot almak için 5 kilogram buğday satması gerektiğini iddia etti.

2002'de Durum Nasıldı?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı tarımsal veri bültenleri, mısır, buğday, ayçiçeği gibi temel tarımsal ürünlerin fiyatlarını tarımsal girdi (mazot, gübre) fiyatlarıyla karşılaştırılmasına olanak veriyor. Çalışma, mazot ve gübre için ilgili dönemde sağlanan devlet desteklerini de hesaba katıyor. Kaynağa göre, 2002’de devlet destekli fiyat üzerinden, 1 litre mazot alabilmek için çiftçilerin 3,7 kg buğday satması gerekiyordu. Aynı dönemde devlet desteği olmadığı durumda, çiftçinin bir litre mazot için satması gereken buğday miktarı 4,7 kilogramdı. Kaynakta en yakın tarihli veriler 2015 yılının Şubat ayına ait. 2015 yılında devlet destekli mazottan bir litre alabilmek için 3,8 kg buğday satmak gerekirken, devlet desteksiz mazot için 4,5 kg buğday satmak gerekiyordu.

Hububat üreticisi, 2003’ten bu yana alın terinin karşılığını alamıyor. O tarihlerde 1 litre mazot almak için 2,5 kg buğday satan çiftçi, bugün yaklaşık 5 kg buğday satmak zorunda. 1

2017 yılı için ise bir ton ekmeklik kırmızı sert buğdayın taban fiyatı 940 lira olarak açıklandı. 31 Temmuz 2017 itibariyle, benzin istasyonlarında mazotun litre fiyatı 4,45 TL ile 4,50 TL arasında değişiyor. Bu durumda, perakende satış fiyatı üzerinden bir litre mazot alabilmek için çiftçinin satması gereken buğday miktarı 4,8 kilo civarı oluyor.

Sonuç olarak Mevlüt Karakaya’nın iddiası 2017’de 1 litre mazot için yaklaşık 5 kilo buğday satılması gerektiği açısından hemen hemen doğruyken, 2002’de de durum bugünkünden çok farklı değildi.

Sonuç olarak;

Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya'nın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Ağustos 2017 Son Güncelleme:   7 Eylül 2017