Mevlüt Çavuşoğlu AK Parti Dışişleri Bakanı

Türkiye, BM’ye de en fazla katkı yapan ülkelerden biridir.

7 Ocak 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik

Türkiye BM'ye En Çok Katkı Sağlayan 16. Ülke

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 7. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Bakan, toplantıda Türkiye’nin uluslararası kuruluşlara verdiği destekten bahsetti ve bu desteğin daha da artacağını belirtti. Çavuşoğlu, konuşmasında bu konudaki gelişmelerin altını çizmek amacıyla, Türkiye’nin BM’ye de en fazla katkıda bulunan ülkelerden biri olduğunu iddia etti.

BM'ye en çok katkı sağlayan 16.ülke: Türkiye

Birleşmiş Milletler’in bütçesi senelik düzenleniyor ve üye ülkelerin sağladığı katkılar kamuoyu ile paylaşılıyor. Bu verilerin yer aldığı kaynağa göre Türkiye 2014 yılında Birleşmiş Milletler’e 33.890.039 Amerikan doları kadar katkıda bulunmuş. Bu veriyi bağlama oturtmak için aşağıdaki tabloyu hazırladık. Bu tabloda, Birleşmiş Milletler’e en çok katkıda bulunan ülkeleri sıraladık ve bu ülkelerin nüfuslarıyla, ekonomik büyüklük açısından dünya sıralamasındaki yerlerini de ek bilgi olarak ekledik. Böylece sunulan katkı ile, ülkelerin nüfus ve ekonomik büyüklükleri de karşılaştırılabilir hale geldi.

Türkiye, BM’ye de en fazla katkı yapan ülkelerden biridir. 1

Tablodan da görüleceği üzere, Türkiye sunduğu katkı ile 193 ülke arasında 16.sıraya yerleşiyor. Listenin ilk üç sırasını ise ABD, Japonya ve Almanya paylaşıyor. Ayrıca, üye ülkelerin sundukları katkı ile (burada GSYH ile ölçülen) ekonomik büyüklükleri arasında da paralellik olduğu gözlenebilir. Bunun sebebi büyük ölçüde Birleşmiş Milletler’in üye ülkelerin potansiyel katkılarını değerlendirirken ülkenin katkı sağlama kapasitesini, nüfus büyüklüğü ve milli gelir gibi değişkenleri kullanması olabilir. Dolayısıyla üye ülkelerin ekonomik güçleri ölçüsünde katkı sağladıkları söylenebilir. Bu duruma kısmi istisna oluşturan ülkeler ise Kanada ve İspanya olarak gözükmekte, zira bu ülkeler ekonomik büyüklük açısından, örneğin Rusya’dan geride olmalarına rağmen, Birleşmiş Milletler’e sundukları katkı açısından daha üst sıradalar.

Bu kısa ek bilgi kısmından sonra Bakan Çavuşoğlu’nun iddiasına dönersek, Türkiye’nin 193 ülke arasında 16.sırada yer alması kayda değer bir başarıdır. İlk 10’a girememiş olsa dahi, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e en çok katkı yapan yüzde 10’luk kesimin içinde yer aldığı görülüyor.

Dolayısıyla Mevlüt Çavuşoğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Ocak 2015 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970