Mevlüt Çavuşoğlu AK Parti Dışişleri Bakanı

Bugüne kadar en çok katılım 30 olmuş, ama şu anda EXPO 2016 Antalya'ya katılım 43'e çıktı, rekor kırdık.

28 Aralık 2015 tarihinde Antalya 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 28 Aralık 2015 Son Güncelleme: 29 Aralık 2015

Bugüne kadar en çok katılım 30 olmuş, ama şu anda EXPO 2016 Antalya'ya katılım 43'e çıktı, rekor kırdık.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "2. Muhtarlar İstişare ve Eğitim Toplantısı"na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, belediye başkanları ve muhtarlar arasındaki işbirliğinin önemine değindi ve Türkiye-Rusya arasında gerilen ilişkilerle ilgili açıklamalar yaptı. Nisan ve Ekim 2016 döneminde Antalya’da yapılacak olan EXPO 2016’ya da değinen Çavuşoğlu, fuara bugüne kadar en çok katılımın 30 olduğunu fakat Antalya’daki katılımın 43’e çıkıp rekor kırdığını iddia etti.

EXPO Nedir?

EXPO, 19. yüzyılda çeşitli şehirlerde yapılan Dünya Fuarlarının günümüzdeki temsilcisi olarak yapılan uluslararası sergi organizasyonlarına verilen isimdir. Resmi olarak Paris merkezli Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından düzenlenir. Uluslararası Sergiler Bürosu hükümetler arası bir organizasyon olarak üç haftadan daha uzun süren ve ticari niteliği olmayan tüm uluslararası sergi organizasyonlarını izlemek ve düzenleme yapmakla yetkilidir.

Şu anda Uluslararası Sergiler Bürosu dört farklı tipte fuar organizasyonu yapmaktadır:

1. Dünya Fuarları (World Expos)
2. Uluslararası Özelleşmiş Sergiler (International Specialized Expos)
3. Botanik Sergileri (Horticultural Exhibitons)
4. Milano Tasarım Trienali (Design Triennale of Milan)

Nisan ayında Antalya’da başlayacak olan EXPO 2016 bir botanik sergisidir. 2015’te Milano’da düzenlenen EXPO 2015 ise bir dünya fuarıydı.

Çavuşoğlu’nun iddiasının ilk kısmı ulaşılabilen verilerle desteklenmemektedir. Katılımcı ülke sayısını Uluslararası Sergiler Bürosu’nun düzenlediği dört tipte fuar için değerlendirdiğimizde geçen yıl Milano’da düzenlenen EXPO 2015’e 145 ülke katılmıştı. Sadece botanik sergileri üzerinden değerlendirdiğimizde ise 1990’da Osaka’da düzenlenen botanik sergisi tipinde EXPO 1990’a 83 ülke katılım göstermişti.

Bu nedenle Çavuşoğlu’nun en çok katılımın 30 olduğuna dair iddiasında doğruluk payı yoktur.

Bugüne kadar en çok katılım 30 olmuş, ama şu anda EXPO 2016 Antalya'ya katılım 43'e çıktı, rekor kırdık. 1

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın 37’nci Yönetim Kurulu 25 Aralık 2015’te toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Çelik geçen ay yapılan toplantıda 12 olan sözleşme imzalayan ülke sayısının 16’ya yükseldiğini, olumlu görüş bildiren ülke sayısının da 43 olduğunu aktardı. Bu durum da Çavuşoğlu’nun katılımın 43’e çıktığı yönündeki iddiası hükümetin başka bir üyesinin açıklamasıyla uyuşmazlık içerdiğini gösteriyor. Çavuşoğlu kesinleşmemiş rakamlar üzerinden bir rekor söylemine gitme tercihinde bulunuyor.

Genel değerlendirmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Aralık 2015 Son Güncelleme:   29 Aralık 2015