Mevlüt Çavuşoğlu AK Parti Dışişleri Bakanı

70’ten fazla ülkeye vatandaşlarımız vizesiz girebiliyor.

13 Ekim 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Güvenlik

Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebiliyoruz?

Alman Şansölyesi Angela Merkel’in güvenlik ve Suriyeli mültecilerin durumu konularını görüşmek için Türkiye’yi ziyaret etmesiyle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahati konusu da yeniden siyasetçilerin gündemine girdi.

Başbakan Davutoğlu’nun Merkel’le görüşmesi sonrasında basına yapılan açıklamalarda, 2016 Temmuz’una kadar geri kabul ve Schengen anlaşmalarının yürürlüğe konması yönünde niyet beyan edildi. İki liderin görüşmesinden bir süre önce, 13 Ekim 2015’te ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ile vizelerin 2 yıl içinde kalkacağını belirtti ve Türkiye vatandaşlarının 70’ten fazla ülkeye vizesiz gidebildiğini iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı Resmi Sitesinde Vizesiz Gidilebilen Kaç Ülke Sıralanmış?

Çavuşoğlu’nun iddiasını kontrol edebileceğimiz tek resmi kaynak Dışişleri Bakanlığı oluyor. Bakanlığın web sitesinde vizesiz gidilebilecek 65 ülke sıralanmışken 18 ülke için de sınır kapılarında ya da internet üzerinden vize alımı gibi kolaylıklar sağlandığını gördük.

70’ten fazla ülkeye vatandaşlarımız vizesiz girebiliyor. 1
-
70’ten fazla ülkeye vatandaşlarımız vizesiz girebiliyor. 2
-
70’ten fazla ülkeye vatandaşlarımız vizesiz girebiliyor. 3
-
70’ten fazla ülkeye vatandaşlarımız vizesiz girebiliyor. 4

Dışişleri Bakanlığı sitesine henüz eklenmemiş, yeni vizesiz seyahat uygulamasına geçen ülkeler olma ihtimali olsa da, ulaşılabilir resmi kaynaklar Çavuşoğlu’nun 70’in üzerinde ülke iddiasını doğrulamadığı için, iddiada doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Ekim 2015 Son Güncelleme:   19 Ekim 2015