Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı

TÜİK verilerine göre iş bulmaktan umudu kesmiş vatandaşlarımızın sayısı işsiz vatandaşlarımızdan daha fazla

1 Aralık 2020 tarihinde Parti Grup Toplantısı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

TÜİK'e Göre Türkiye'de İş Bulma Ümidi Olmayan Kaç Kişi Var?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 1 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu grup toplantısında Türkiye’de açıklanan işsizlik rakamlarına dair açıklamalarda bulundu. Akşener konuşmasında TÜİK verilerine göre iş bulmaktan umudu kesmiş vatandaşların sayısının işsiz vatandaşlardan daha fazla olduğunu iddia etti.

Bilindiği üzere TÜİK istihdam, işsizlik ve işgücü istatistiklerini yaş grubu, cinsiyet, eğitim gibi birçok kategoride değerlendirerek bu verileri kamuoyu ile ay ay paylaşıyor. İş bulmaktan ümidini kesmiş olan toplam nüfus da detaylı işgücü istatistikleri içerisinde “işgücüne dahil olmama nedenleri” başlıklı verilerde yayınlanıyor.

İşgücüne dahil olmayanların işgücüne dahil olmama sebepleri de TÜİK tarafından şu sebeplerle açıklanıyor;

  • İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar,
  • Mevsimlik çalışanlar,
  • Ev işeriyle meşgul olanlar,
  • Eğitim/Öğretim,
  • Emekli,
  • Çalışamaz halde,
  • Diğer.

İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar ise kendi arasında 2 farklı kategoride değerlendiriliyor; iş bulma ümidi olmayanlar ve diğer. Diğer başlığı TÜİK tarafından şu şekilde tanımlanıyor: mevsimlik çalışma, ev kadını olma, öğrencilik, irad sahibi olma, emeklilik ve çalışamaz halde olma gibi nedenlerle iş aramayıp ancak işbaşı yapmaya hazır olduğunu belirten kişilerdir.

TÜİK’in yayınladığı en güncel işgücü istatistikleri ağustos ayına ait. TÜİK’e göre Türkiye’de işsiz sayısı 4 milyon 194 bin. İş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar içindeki iş bulma ümidi olmayanlar ise toplamda 1 milyon 331 bin kişi. Diğer kategorisiyle beraber toplandığında iş aramayıp, çalışmaya hazır olan kişi sayısı ise 4 milyon 83 bin. Her ne kadar pandemi etkisinin yoğun olduğu mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında iş aramayıp, çalışmaya hazır olan kişi sayısı toplam işsiz sayısından fazla açıklansa da Ağustos 2020’de toplam işsiz sayısı hem iş bulma ümidi olmayanlardan hem de iş aramayıp çalışmaya hazır olanlardan daha fazla.

Sonuç olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in iddia ettiği gibi TÜİK verilerine göre iş bulma ümidi olmayanların sayısı toplam işsiz sayısından fazla değildir. En güncel verilere göre Türkiye’deki toplam işsiz sayısı hem iş bulma ümidi olmayan kişi sayısından hem de iş bulma ümidinin olmayanların dahil olduğu iş aramayıp, iş bulmaya hazır olan kişi sayısından daha fazla.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Meral Akşener'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Aralık 2020