Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı

Krizdeki Arjantin Peso’sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz.

16 Mayıs 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2018 Son Güncelleme: 24 Mayıs 2018

TL'deki Değer Kaybı

İyi Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, 16 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamalarda hükümete eleştirilerini dile getirdi. Akşener Türk Lirası (TL)’nin Amerikan Doları (USD) karşısında değer kaybediyor oluşuna dikkat çekerek, Türk Lirası’nın Arjantin Peso’sundan sonra en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu iddia etti.

Öncelikle TL’nin iddiada dile getirilen tarih aralığındaki performansını incelediğimizde TL’nin USD karşısında ciddi değer kaybettiği görülüyor.

Krizdeki Arjantin Peso’sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. 1

Akşener’in referans aldığı tarih aralığına göre, Ocak 2018-Mayıs 2018 (17 Mayıs 2018) arasında TL’de USD karşısında yaşanan değer kaybı %17,6.

Öncelikle TL’nin değer kaybını, USD karşısında en çok değer kaybeden diğer tüm para birimleri ile birlikte incelediğimizde şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

Krizdeki Arjantin Peso’sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. 2

Ek olarak, Türkiye’nin genellikle içinde sayıldığı ve “kırılgan beşli” olarak adlandırılan Brezilya, Endonezya, Hindistan ve Güney Afrika para birimleri ile iddiada dile getirilen Arjantin para birimini beraber değerlendiriyoruz. Böylece Türkiye’nin ekonomik olarak benzeştiği ülkelerin para birimlerinin dolar karşısındaki performanslarını TL ile karşılaştırma imkanı yaratabiliyoruz.

Krizdeki Arjantin Peso’sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. 3

Bu karşılaştırmaya göre Ocak 2018-Mayıs 2018 arasında incelenen para birimleri arasında en çok değer kaybeden Arjantin pesosu oluyor. Arjantin’i TL takip ediyor.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Meral Akşener'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Mayıs 2018 Son Güncelleme:   24 Mayıs 2018