Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı

2 sene önce 1 dolar 4,60 liraymış. Bugün 6,85’ten işlem görüyor. Yani iki senede Türk Lirası %50 değer kaybetmiş

4 Temmuz 2020 tarihinde Grup Toplantısı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

TL'nin Dolara Karşı Değer Kaybı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 4 Temmuz 2020 tarihinde partisinin genel kurulunda yapmış olduğu konuşmada Türkiye’nin ekonomik sorunlarına dair birçok açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin uygulamaya geçmesiyle beraber ekonomik göstergelerin kötüye gittiğini belirten Akşener konuşmasında şu iddiada bulundu; “2 sene önce 1 dolar 4,60 liraymış. Bugün 6,85’ten işlem görüyor. Yani iki senede Türk Lirası %50 değer kaybetmiş.”

Son İki Yılda Dolar/TL Nasıl Değişti?

TCMB piyasaların açık olduğu her günün sonunda Türk Lirası’nın birçok yabancı para birimine karşı değerini satış ve alışlarıyla birlikte yayınlıyor. Hatta TCMB gösterge niteliğindeki merkez bankası kurlarıyla beraber 1996 yılına kadar TL’nin yabancı para birimlerine karşı değerini açıklıyor.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin uygulanmaya başlandığı gün olan 24 Haziran 2018’de TCMB verilerine göre 1 ABD Doları 4,63 TL civarındayken, Meral Akşener’in iddiada bulunduğu gün olan 4 temmuzda ise 1 ABD Doları 6,84 seviyesine yükseldi. Bu da Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başladığı gün olan 25 Haziran’dan 4 Temmuz 2020’ye kadarki sürede TL’nin dolar karşısında %32,3’lük bir değer kaybı yaşadığı, doların ise TL karşısında %48’lik bir artış gösterdiği anlamına geliyor.

Sonuç olarak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in genel kurulda iddia ettiği gibi TL dolar karşısında %50 değer kaybetmemiştir. TL dolar karşısında 2 yılda %32,3’lük bir değer kaybı yaşamıştır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Meral Akşener'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Temmuz 2020