Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı

16 yıllık AK Parti iktidarında 2 trilyon dolar vergi toplandı.

3 Haziran 2018 tarihinde Gaziantep 'te söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

AK Parti İktidarlarında Ne Kadar Vergi Geliri Elde Edildi?

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in, seçim kampanyası için gittiği mitinglerde ve konuk olarak katıldığı televizyon programlarında sıklıkla dile getirdiği bir iddia, AK Parti iktidarları dönemindeki bütçe gelirleriyle ilgili. Gaziantep’teki miting konuşmasında AK Parti iktidarları döneminde 2 trilyon dolar vergi toplandığını vurgulayan Akşener, Habertürk TV’de konuk olduğu programda ise tüm bütçe gelirlerini kastederek 2,5 trilyon doların nereye harcandığı ile ilgili olarak AK Parti iktidarına eleştiriler yöneltti.

Bu iddianın analizi için baktığımız veriler, 2002-2017 arası toplanan vergiler ve bu yıllarda 1 ABD Doları’nın TL değeri. Bu nedenle, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Merkez Bankası internet sitelerinden halka açık verilerden yararlandık.

16 yıllık AK Parti iktidarında 2 trilyon dolar vergi toplandı. 1

Bu verilerden hareketle yaptığımız hesaplamalara göre, 2002-2017 arası toplamda 4,3 trilyon TL vergi toplanmış. Aynı dönemde toplanan bu verginin ABD Doları karşılığı ise toplamda 2,2 trilyon ABD Doları.

Başka bir deyişle, Akşener’in iddiası güvenilir kurum verileriyle destekleniyor. Akşener’in bu iddiayı kullandığı bağlam itibariyle de 2002-2017 döneminde vergi gelirleri, genel bütçe gelirlerinin ortalama olarak %85,5’ini oluşturduğunu belirtelim. Kısacası, AK Parti iktidarları döneminde toplamda 2,5 trilyon ABD Dolarını aşan bir kaynak, bütçenin gelir kalemi hanesindeydi.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Meral Akşener'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Haziran 2018