12 Eylül 2019 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 13 Eylül 2019 Son Güncelleme: 31 Ekim 2019

İstanbul Halk Ekmeğe %40 Zam mı Geldi?

İBB Meclis Üyesi ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 12 Eylül 2019 tarihinde kendi sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda İstanbul Halk Ekmek (İHE)’de %40 zam yapıldığını iddia etti.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun bu iddiasını ele alırken hem İHE internet sitesindeki bilgileri ve İstanbul Büyükşehir Belediye’si tarafından fiyat artışlarıyla ilgili yapılan açıklamaları inceledik.

İHE’de Tam 46 Üründe Fiyat Artışı Gerçekleşti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan verilere göre, İHE bünyesinde üretilen ve satışı yapılan 51 farklı üründen 46’sının fiyatı arttığı gözüküyor. Normal beyaz ekmek, kepekli ekmek ve ramazan pidesi gibi halk tarafından en çok tüketilen ürünlerden olan bu 3 ürünün fiyatı hiç artmazken, fiyatı 1,5 TL ya da daha az olan 50 gr’lık bazı ekmek çeşitlerinin fiyat artışları %40’ın oldukça üstünde oldu. Bu ekmekleri dahil etmediğimizde fiyatı en çok artış gösteren ürün %50 ile galeta unu olurken, öğütülmüş buğday unu ise %26,7’lik fiyat artışı ile en az artış gösteren ürün oldu.

Halk Ekmeğe yüzde 40 zam yapıldı. 1

Sonuç olarak İBB tarafından yapılan fiyat artışlarında İHE bünyesinde satışı yapılan 51 üründen sadece 10’unda %40 ve daha üstünde bir fiyat artışı gözüküyor. Kalan 36 üründeki fiyat artışı ise %40’ın altında. Ayrıca en çok üretilen ve tüketilen ürünlerden olan poşetsiz, klasik beyaz ve kepekli ekmeğin fiyatları da hiç değişmemiş durumda.

Sonuç olarak;

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Eylül 2019 Son Güncelleme:   31 Ekim 2019