Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Mehmet Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanı | AK Parti

2002 yılında Türkiye'deki yabancı ortaklık sayısı 4.400, bugün 60 bin civarında. Bu, Türkiye'deki yatırım ortamına güvenin bir ifadesi.

29 Mayıs 2018 tarihinde Kayseri'de söylendi.
GÜNDEMDE Ekonomi
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Sanayi, Ticaret Ve Finans

Yabancı Sermayeli Firma Sayısı Ne Kadar?

Kayseri Ticaret Odası meclis toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin son 15 yılda adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini ifade ederek “2002 yılında Türkiye'deki yabancı ortaklık sayısı 4.400, bugün 60 bin civarında. Bu, Türkiye'deki yatırım ortamına güvenin bir ifadesi” iddiasında bulundu.

2002’deki Yabancı Sermayeli Firma Sayısı 6.280’di

Türkiye’de 1980’den bu yana gerçekleşen yabancı ortaklı sermaye gelişimi ile ilgili verilere Ekonomi Bakanlığı web sitesi, Uluslararası Doğrudan Yatırım İstatistikleri sayfasından ulaşmak mümkün. Kaynağa göre, 1980 yılında 78 olan yabancı sermayeli firma sayısı takip eden yıllarda izlenen ve yabancı sermaye hareketliliğine öncelik veren neoliberal ekonomi politikalarıyla birlikte hızla arttı. 2002 yılı sonunda yabancı sermayeli firma sayısı 6.280’e ulaştı. 1980-2002 arasındaki süre zarfında yabancı sermayeli firma sayısı yılda ortalama %22 arttı. 2018 Mart ayı itibariyle ise Türkiye’deki faal yabancı sermayeli firma sayısı 60.938’e ulaştı.

Peki yabancı girişimciler Türkiye’deki yatırım ortamına güven duyuyor mu? Bu soruyu son bir yılda yaşanan sermaye giriş ve çıkışlarına bakarak yorumlayabiliriz. Mayıs 2018 tarihli uluslararası doğrudan yatırım bülteni, uluslararası sermaye girişlerinin 2018’in ilk üç ayında geçtiğimiz seneye göre tam %44 azaldığını, aynı dönemde tasfiyelerin de %66 arttığını gösteriyor. Ayrıca sermaye girişlerindeki azalma ve tasfiyelerdeki artış sadece 2018’e özgü değil. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi OHAL’in ilan edildiği 2016’dan bu yana azalıyor.

Sonuç olarak 2002’deki yabancı ortaklı şirket sayısı Bakan Haseki’nin öne sürdüğü sayının üzerindeydi. 2018’deki sayı ise Haseki’nin iddiasıyla uyuşuyor. Diğer taraftan son yıllarda yaşanan sermaye çıkışları ve yatırımlardaki azalış Türkiye’deki yatırım ortamının yabancılar için güven verdiğini doğrulamıyor.

Sonuç olarak;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'de Yabancı Futbolcu Kuralı