Mehmet Mehdi Eker AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili

Türkiye Avrupa'nın birinci tarımsal gücü haline geldi

24 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 24 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Tarımsal Üretimde Türkiye

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Edirne’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa’nın birinci tarımsal gücü haline geldiğini iddia etti.

Eker’in kullandığı “tarımsal güç” göstergesi olarak 'tarımsal üretim değerini' alıyoruz. Bu gösterge; tarımsal üretimin, hesaplandığı dönem fiyatlarına ya da belli bir baz yılına sabitlenmiş fiyatlara göre parasal değerini göstermektedir.

Bakış açısına göre bu göstergenin farklı olabileceğini kabul etmekle birlikte, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün bu göstergeyi genel tarımsal üretim ölçüsü olarak kullandığını belirtelim.

Türkiye Avrupa'nın birinci tarımsal gücü haline geldi 1

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün en güncel 2012 verilerine göre, Türkiye 2004-2006 fiyat ortalaması sabit tutulduğunda tarımsal üretim değeri sıralamasında dünyada 6., Avrupa’da 1. sıradadır. 

Türkiye Avrupa'nın birinci tarımsal gücü haline geldi 2

Türkiye 2002 yılında 45,4 milyar dolar ile dünyada 7. sırada iken, yaklaşık % 31 oranında bir artış göstererek 2012 yılında bir sıra atlamıştır. Aynı dönemde ilk 15’te yer alan ülkelerin tarımsal üretim değerlenme ortalaması % 18 civarında gerçekleşmiştir. 

Ek bilgi olarak, eğer 'tarımsal güç' kavramını tarımsal ürünler ticaretine ait göstergelerle doldurmak istersek, Türkiye gıda ve canlı hayvan ihracatında 14,1 milyar dolarlık ticaret hacmi ile dünyada 21. sırada bulunuyor. Bu alanda ihracat/ithalat dengesi ölçeğinde ise 7,3 milyar dolar ile 15. sırada.

Genel değerlendirmede, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Mehdi Eker'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970