Mehmet Günal MHP Antalya Milletvekili

Türkiye her yıl 50 milyar faiz gideri ödüyor.

1 Nisan 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Faiz Giderlerimiz Artıyor

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin her yıl 50 milyar TL faiz gideri olduğunu iddia etmiştir.

Faiz giderleri konusu daha önce de Doğruluk Payı editörlerinin incelediği bir konuydu. Önceki analizimizde de Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanarak, yıllara göre faiz giderlerini bir tabloda aktarmıştık. Ek bilgi olaraksa yıllar içinde faiz giderlerinin GSYH’ye oranını incelemiştik. Ortaya çıkan tablo şu şekildedir:

Türkiye her yıl 50 milyar faiz gideri ödüyor. 1

Görüldüğü üzere 2000 yılında 20,4 milyar TL olan faiz borçları 2001 krizi sonrasında 50 milyar TL’nin üzerine çıkmıştır. 2002-2014 arasında ortalama faiz tutarı 49,9 milyar TL’dir. Bu değerlendirildiğinde Günal’ın iddiası doğruluk payı taşımaktadır. Ancak yıllar içinde faiz borcunun GSYH’ye oranında yaşanan önemli düşüşün (2002’de yüzde 17,1’den, 2014’de yüzde 2,8’e) dikkate alınması daha sağlıklı bir değerlendirmeye olanak sağlayacaktır.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal iddiasında reel rakamlara referans verdiği için biz de değerlendirmemizi bu doğrultuda yapıyoruz. Sonuç olarak iddiada kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Antalya Milletvekili Mehmet Günal'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Nisan 2015 Son Güncelleme:   2 Nisan 2015