Mehmet Günal MHP Antalya Milletvekili

Kredi kartı borcunun bir yılda arttığı noktaya bakın. Geçen seneden bu seneye, 3 milyon 103 bin iken şimdi 5,6'ya çıkmış.

4 Nisan 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Kredi Kartı Borçları Artıyor

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal AK Parti hükümeti döneminde artan borçlanma ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında kredi kartı borcunun geçen seneden bu seneye 3,1 milyon TL iken 5,6 milyon TL’ye çıktığını iddia etti.

Son 12 yıllık dönemde artan borçlanma ilgili göstergeler muhalefet milletvekilleri tarafından sıklıkla kullanılıyor. Toplam borç stokunun kamu, özel sektör ve hanehalkı arasındaki bölüşümüne bakıldığınd kamunun borç yükü azalırken özel sektör ve hanehalkı borçlarının arttı. Hanehalkının borçlanması ile ilgili  geçen aylarda MHP milletvekilleri Münir Kutluata ve Ahmet Kenan Tanrıkulu bu oranın ciddi artış gösterdiğine dair çeşitli iddialarda bulunmuşlardı. Merkez Bankası ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) verilerine göre de 2003’te hanehalkının borcunun harcanabilir gelirine oranı yüzde 5,1 iken bu oran 2014’ün ilk 6 ayı için yüzde 51’e yükseldi.

Takipteki bireysel kredi kartı borcu miktarı 2002’den bu yana 23 kat arttı.

Hanehalkı borçlanmasının alt kalemlerine girildiğinde de kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının öne çıktığı görülüyor. BDDK’nın Şubat 2015 dönemine ait verilerine göre takipteki bireysel kredi kartı borcu 5,6 milyar liraya ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı % 10’u buldu.

2002 – 2014 döneminde takipteki bireysel kredi kartı borçları miktarı 23 kat arttı. 2002’de 222 milyon lira olan borç miktarı 2014’te 5,3 milyar liraya çıktı. Borçlanma 2004 ve 2005 yıllarında yüzde 100’ü aşan oranlarda artış gösterirken son beş yıldaki artış ortalaması % 5,5 seviyelerinde kaldı.

Takipteki bireysel kredi kartı borç miktarına takipteki tüketici kredi borçları da eklendiğinde toplam borçlanma miktarı 12,4 milyar lirayı buluyor. Son 12 yıllık artış oranı ise yaklaşık 44 kat civarında.

Takipteki bireysel kredi kartı borç miktarının hem uzun dönem hem de kısa dönem seyrine bakıldığında Günal’ın iddiasının bağlam açısından geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Fakat 2014 Şubat verisi olarak verdiği miktar BDDK verisinin bir hayli altındadır ve borç miktarlarının birimi milyar yerine milyon olarak kullanılmıştır.

Sonuç olarak, MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Antalya Milletvekili Mehmet Günal'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Nisan 2015 Son Güncelleme:   8 Nisan 2015