Mehmet Ali Şahin AK Parti Karabük Milletvekili

Türkiye ekonomisi son 12 yıl içinde 3,5 misli büyümüş.

31 Ocak 2015 tarihinde Çankırı 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 31 Ocak 2015 Son Güncelleme: 5 Şubat 2015

AK Parti İktidarında Ekonomik Büyümemiz Ne Oranda?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, partisinin Çankırı’da düzenlenen il kongresinde Türkiye ekonomisinin son 12 yıl içinde 3,5 misli büyüdüğünü iddia etmiştir.

Ekonomik büyüme analizi için dikkate alınan kriterlerin başında, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) gelmektedir. Ancak GSYİH hesaplaması yapılırken de farklı yöntemler kullanılmaktadır. Temel ayrım, sabit ve cari fiyatlara göre değerlendirme yapmaktır. Genellikle uluslararası karşılaştırmalarda kullanılan ve yıllık ortalama USD kurundan yapılan cari fiyat hesaplamaları piyasadaki nihai malların alıcı fiyatlarını baz almaktadır. Sabit fiyatlara göre yapılan GSYİH ise, belirli bir yıldaki USD kurunu baz alarak değerlendirme yapmayı gerektirir. Günümüzde TÜİK sabit fiyata göre GSYİH’i belirlerken, 1998 yılının ortalama USD kurunu baz almaktadır.

İlk yöntem olan cari fiyat hesaplaması, enflasyon değişimlerinden etkilendiği için gerçek büyüme değerlerini göstermemektedir. Bu nedenle analizimizde cari fiyat hesaplaması yerine, sabit fiyat hesaplamasına göre GSYİH’deki artışa bakacağız.

Yine de belirtmek gerekir ki, Dünya Bankası verilerine göre cari fiyatları dikkate aldığımızda, 2002-2013 yılları arasında Türkiye GSYİH’si 232,5 milyar USD’den 822,1 milyar USD’ye yükselmiştir. Bu durumda cari hesaplamalara göre, Mehmet Ali Şahin’in iddia ettiği gibi 3,53 katlık bir artış söz konusudur.

Ancak büyüme hesabı yapılırken asıl dikkate alınması gereken sabit fiyat yöntemine göre, TÜİK’in yaptığı gibi dolar kuru olarak 1998 yılı baz alındığında, GSYİH 2002 yılında 72,5 milyar USD iken 2013 yılında 122,47’ye yükselmiştir. Bu durumda büyüme artışı 1,68 kat olarak hesaplanmaktadır.

 

Bu durumda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehmet Ali Şahin’in iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Ocak 2015 Son Güncelleme:   5 Şubat 2015