Lütfi Elvan AK Parti Kalkınma Bakanı

Genişbant abone sayısı 38 milyona ulaştı

31 Ağustos 2014 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Bilim & Teknoloji
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 31 Ağustos 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Abone Sayısı Artıyor

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, 31 Ağustos 2014 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de internet kullanımının yaygınlaşmasına dikkat çekerek, genişbant abone sayısının 38 milyona ulaştığını iddia etti.

TÜİK’in yeni duyurduğu ‘Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre Türkiye’de internete erişimi olan hane oranı yüzde 60.2’dir. Genişbant internete erişimi olan hane oranı ise yüzde 57.2’dir. Böylece, Türkiye’deki yaklaşık 19 milyon 481 bin 678 hanenin yarısından fazlasında genişbant internet erişimi bulunduğu görülüyor. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün 3.8 olduğu düşünülürse, genişbant internet kullanıcı sayısı yaklaşık 42 milyon olarak hesaplanabilir.

OECD’nin genişbant internet kullanımı ile ilgili istatistiklere de baktığımızda Aralık 2013 tarihi itibariyle Türkiye’de internet kullanıcı sayısının 32 milyon 566 bin 534 olduğu görülüyor. Söz konusu kaynakta Elvan’ın iddiasına konu olan 2014 verileri bulunmamaktadır ancak geçtiğimiz yıla dair bir veri olduğu için duruma dair projeksiyon yapılabilir.

Son olarak, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)’nın yakın zamanda yayınladığı sektör raporuna göre ise 2014’ün 1.çeyreği itibari ile genişbant internet abone sayısı 35 milyon olarak görülmektedir. Erişebildiğimiz en yeni tarihli veri BTK’nın sağladığıdır.

 

Sonuç olarak, bulunan veriler arasında rakamsal uyuşmazlıklar olduğu görülmektedir. Bu sebeple, iddiayı tam olarak doğrulamak mümkün olmasa da, yanlış olduğu da söylenemez. Dolayısıyla Elvan’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Ağustos 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970