Lale Karabıyık CHP Bursa Milletvekili

Seçimler öncesinde AK Parti sürekli istikrar vurgusu yaptı, tek parti iktidarına rağmen, 17 milyar dolar yabancı sermaye çıktı.

25 Ocak 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Türkiye'den Yabancı Sermaye Çıkışı Ne Kadar?

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri sırasında konuştu. Karabıyık seçim döneminde AK Parti iktidarının sürekli istikrar vurgusu yaptığını ancak buna rağmen ülkeden 17 milyar dolarlık sermaye çıkışı yaşandığını iddia etti.

Karabıyık, iddiasında öne sürdüğü sermaye çıkışının gerçekleştiği tarihi açık olarak belirtmemiştir. Ancak ifadesindeki seçim vurgusu ve konunun 2016 bütçe görüşmeleri esnasında dile getirilmesinden hareketle biz 2015 senesini dikkate aldık.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Aralık ayına kadar olan dönem içinde Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırım hareketleri tablodaki gibi gerçekleşmiştir. Bu dönemde toplam uluslararası doğrudan yatırım girişi 14,1 milyar dolardır. Tasfiye edilen sermaye miktarı ise 348 milyon dolardır. Üstelik 2015’teki durum 2014’le kıyaslandığında tasfiye edilen miktarın yaklaşık 100 milyon dolar kadar artmasına rağmen toplam sermaye ve yatırım miktarlarında 1 milyar doların üzerinde artış gözlemleniyor.

Seçimler öncesinde AK Parti sürekli istikrar vurgusu yaptı, tek parti iktidarına rağmen, 17 milyar dolar yabancı sermaye çıktı. 1

Görüldüğü gibi 2015’de tasfiye edilen sermaye tutarı Karabıyık’ın iddia ettiği 17 milyar dolar tutarının çok çok altında, sadece 348 milyon dolarda kalıyor. Karabıyık’ın iddiasını tüm AK Parti iktidarlarını ve öncesindeki 6 seneyi de içerecek şekilde, 1996-2014 yıllarındaki sermaye çıkışlarını hesaba katarak incelediğimizde dahi sadece 6,8 milyar dolarlık bir tasfiye olduğunu görüyoruz.

Sonuç olarak CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Ocak 2016 Son Güncelleme:   28 Ocak 2016