Lale Karabıyık CHP Bursa Milletvekili

13 Ağustos’ta koalisyon sürecinin sıkıntıya girdiği andan itibaren dolar Türk lirası karşısında yüzde 22 değer kazandı.

26 Ağustos 2015 tarihinde Zongul 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2015 Son Güncelleme: 31 Ağustos 2015

Koalisyon Kurulamaması Dolar'ı Nasıl Etkiledi?

Geçtiğimiz hafta dolar 3 Türk lirası sınırına dayanarak, Nisan ayında kırılan 2,70 liralık psikolojik sınırının üzerinde yeni bir rekor daha kırdı. CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık dolardaki bu değer artışını koalisyon olasılıklarının son bulduğu 13 Ağustos 2015 tarihi ile bağlantılandırdı. Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği’nde konuşan Karabıyık, 13 Ağustos’tan bu yana doların Türk lirası karşısında %22 değer kazandığını iddia etti. 

Türk Lirası Bir Yılda %36,1 Değer Kaybetti

2015’in ilk günlerinden bu yana dolar, dünyadaki birçok para birimi karşısında değişen oranlarda değer kazanıyor. Şüphesiz oluşan bu değer farkında bir ölçüye kadar küresel trendler rol oynuyor. Ancak ülkelerin kendi iç dinamikleri ve uyguladığı politikalar da bu değer kaybının büyümesine katkı sağlıyor. Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın, Merkez Bankası’nı faiz politikaları konusundaki yönlendirme çabalarının dolardaki artışa etki ettiği 2015’in ilk aylarında sıkça dile getirilen bir iddiaydı. 7 Haziran seçimlerinden sonra da doların değer kazanmaya devam etmesinde de ülkenin girdiği çatışma ortamı ve sonuç alınamayan koalisyon görüşmeleri ile pekişen siyasi ve ekonomik belirsizliğin rol oynadığı söylenebilir.

Peki Türk lirasındaki değer kaybının gerçek boyutları ne kadar? Koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalması gerçekten de Lale Karabıyık’ın iddia ettiği gibi %22’lik bir değer kaybına neden oldu mu? Durumu analiz etmek için son bir yıldaki kur değişimini Karabıyık’ın açıklamasını yaptığı 26 Ağustos 2015’le kıyaslayarak inceledik.

13 Ağustos’ta koalisyon sürecinin sıkıntıya girdiği andan itibaren dolar Türk lirası karşısında yüzde 22 değer kazandı. 1

Grafikte görüldüğü gibi, 13 Ağustos 2014-26 Ağustos 2105 arasında Türk lirası dolar karşısında %36,1 değer kaybetmiştir. 13 Ağustos 2015’ten bu yana yaşanan değer kaybı ise iddia edildiği gibi %22 değil, %4,1’dir. Dolayısıyla CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Ağustos 2015 Son Güncelleme:   31 Ağustos 2015