Haydar Akar CHP Kocaeli Milletvekili

Madenlerde bu AKP döneminde iş kazası artmış.

29 Ocak 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Madenlerde bu AKP döneminde iş kazası artmış.

CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, TBMM’de yaptığı konuşmada madenlerde iş kazalarının AK Parti döneminde arttığını iddia etmiştir.

Sektörlere göre iş kazası sayıları ve bu kazalardaki yaralı ve ölüm sayısı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinde halka açık olarak mevcuttur. Fakat SGK istatistikleri 2001 – 2013 yılları arasını kapsamaktadır. AK Parti iktidarından önce az bir dönemi içerdiğinden dolayı sağlıklı bir karşılaştırmayı mümkün kılmamaktadır.

Madenlerde bu AKP döneminde iş kazası artmış. 1

Yukarıdaki tablo SGK istatistiklerinde mevcut olan verileri içermektedir. 2001 – 2013 yılları arasındaki veriler kömür madenciliği iş kolundaki iş kazası sayıları ve ölüm sayıları göstermektedir. 2013 yılı itibariyle iş kazası tanımlamasında AB standartlarına uyum için değişiklik yapıldığına dikkat etmek gerekiyor. 2014 yılı için ölüm sayısı da Dağ Medya’nın medya taraması sonucu ulaştığı verilerden derlenmiştir. Mevcut tablodan AK Parti iktidarında kömür madenciliği iş kolundaki iş kazası ve ölüm sayısının 2001 ve 2002 yıllarına göre bir miktar arttığı çıkarımı yapılabilir.

Kömür madenciliği kolunda 2001 yılı öncesi için iş kazası istatistiklerine internette açık kaynak olarak erişim mümkün olmamıştır. Fakat birkaç kaynaktan Zonguldak Taşkömürü Havzası’ndaki 1970 – 2013 dönemi iş kazası istatistiklerini ulaşılabilmektedir. Bu havzada 43 yıllık dönemde iş kazalarında yaralı ve ölüm sayısındaki değişim belli bir ölçüde genel eğilimi tahmin etmede yardımcı olabilir.

Madenlerde bu AKP döneminde iş kazası artmış. 2

43 yıllık zaman diliminde büyük maden kazalarının yaşandığı bazı yıllar dışarda bırakıldığında genel eğilim maden kazalarında yaralı ve ölüm sayısının azaldığı yönündedir. AK Parti iktidarı (2003 - 2013) döneminde Zonguldak Taşkömürü havzasında yaşanan iş kazalarında her yıl ortalama 2400 işçi yaralanmış ya da hayatını kaybetmiştir. Bu rakam önceki on yılda (1992 - 2002) 3100 işçi civarındaydı. Tablodan ölüm sayısındaki genel azalma da dikkat çekmektedir.

SGK’da mevcut istatistiklerden bir karşılaştırma yaptığımızda Zonguldak Taşkömürü Havzası’nda yaşanan iş kazaları, kömür madenciliği iş kolundaki iş kazalarının yaklaşık % 30 – 35’ini oluşturduğunu not edelim.

Eldeki verilerle kömür madenciliği iş kolundaki iş kazalarında AK Parti iktidarıyla ciddi bir artış yaşandığını iddia edemeyiz fakat AK Parti iktidarı döneminde 2009’dan sonra ciddi bir oranda artış yaşandığını vurgulamak gerekiyor. Zonguldak Taşkömürü Havzası’nda iş kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden işçi sayısı 2009’dan sonra % 50 oranında arttı.

Madenlerde bu AKP döneminde iş kazası artmış. 3

Genel değerlendirmede, CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Ocak 2015 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970