Hasan Basri Kurt AK Parti Samsun Milletvekili

Türkiye, geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 7,4'lük büyüme ile G-20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı, OECD ülkeleri arasında ise en çok büyüme gösteren ikinci ülke olduk.

3 Nisan 2018 tarihinde Samsun 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

G20'nin En Çok Büyüyen Ülkesi miyiz?

Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Türkiye’nin 2017 yılının son çeyrek büyüme verilerinin açıklanması üzerinden Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Kurt, “Türkiye, geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 7,4'lük büyüme ile G-20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı, OECD ülkeleri arasında ise en çok büyüme gösteren ikinci ülke olduk.” iddiasında bulundu.

TÜİK, Mart 2018 sonunda 2017 yılının son çeyreğine ait büyüme verilerini açıkladı ve bu verilere göre Türkiye, 2017 son çeyrekte %7,3 büyüdü. Son çeyrek verisinin açıklanmasıyla beraber Türkiye’nin 2017 yıllık büyümesi de %7,4 oldu.

İddiada belirtildiği üzere, G20 ve OECD ülkeleri ile karşılaştırma yapabilmek için, ülkelere ait en güncel büyüme verilerinin bulunduğu Trading Economics web sitesindeki değerleri inceledik. Türkiye, G20 ülkeleri arasında %7,4’lük büyüme oranıyla ilk sırada yer aldı. Büyüme oranlarına göre ilk 5’te Türkiye’yi izleyen ülkeler ise Çin, Hindistan, Endonezya ve İspanya oldu. OECD ülkeleri için yine aynı siteden verileri karşılaştırdığımızda, Türkiye’nin %7,4’lük yıllık büyüme oranıyla, %7,7’lik büyümeye sahip İrlanda’nın arkasında 2. sırada olduğunu görüyoruz. 

Türkiye, geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 7,4'lük büyüme ile G-20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı, OECD ülkeleri arasında ise en çok büyüme gösteren ikinci ülke olduk. 1

İncelenen veriler ve Samsun Milletvekili Kurt’un iddiası karşılaştırıldığında iddianın sayısal verilerle tam olarak örtüştüğü görülmektedir. Türkiye, sahip olduğu büyüme oranıyla büyümede G20 ülkeleri arasında ilk sırada, OECD ülkeleri arasındaysa ikinci sırada gelmiştir.

Sonuç olarak;

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt'un İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Nisan 2018