Hasan Basri Kurt AK Parti Samsun Milletvekili

Dünya üzerinde 244 milyon göçmen var, bunun 60 milyonu yerinden zorla göç ettirilmiş insanlar.

27 Nisan 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika

Zorla Göç Ettirilen İnsanların Sayısı 60 Milyon

Türkiye gündeminde uzun süredir yer alan ana konulardan biri Suriyeli sığınmacılar. Son dönemde AB ile vize serbestisi anlaşması ile de ilişkilendirilen sığınmacı meselesi, bu anlaşma bağlamında daha geniş bir çerçevede tartışılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta vize serbestisi ile ilgili açıklamalar yapan AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, dünyada 244 milyon göçmen olduğunu, bunun 60 milyonunun da zorla göç etmek mecburiyetinde olan insanlar olduğunu iddia etti.

Her Geçen Yıl Daha Fazla İnsan Göç Ediyor

Elbette uluslararası göç kavramı dünya tarihi açısından yeni değil. İçinde bulunduğumuz döneme en benzer göç süreci ve mülteci akını en son İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanmıştı. Bugün de, Suriye’deki iç savaş sebebiyle oluşan mülteci akınına ek olarak, savaştan, çatışmadan kaçan, siyasi veya diğer sebeplerle göç etmek zorunda kalanların yanı sıra, ekonomik nedenler ve eğitim konuları sebebiyle de milyonlarca insan doğdukları ülkeleri terk edip, başka yerlere doğru hareket ediyor. Birleşmiş Milletler ‘in derlediği verilere göre dünyadaki göçmen sayısı 2000 yılından beri 70 milyon kadar artış göstermiş.

Yine aynı verilerden gördüğümüz kadarıyla, 2015 yılı itibariyle dünyada 244 milyon kişi göçmen. Bu kişilerin yaklaşık 3’te 2’si ise Avrupa ve Asya kıtalarında yaşıyor. 244 milyon göçmenin yaklaşık %48’i kadın ve %15’inin 20 yaşından küçük olduğu belirtiliyor.

Göçmenlerin 4’te 1’i Zorla Göç Ettiriliyor

Kurt’un konuşmasında dile getirdiği iddianın ikinci teması ise zorla göç etmek zorunda kalanlarla ilgili. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, göçmenlerin bir kısmı savaş ve çatışma ortamından kaçmak, yani hayatta kalmak, bir kısmı da karşılaştıkları veya karşılaşma ihtimalleri olan insan hakları ihlalleri sebebiyle göç etmek zorunda kalıyor. Uluslararası terminolojiye göre bu sebeplerle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan göçmenler, zorla yerlerinden edilmiş göçmenler olarak adlandırılıyorlar.

Birleşmiş Milletler ‘in ve Dünya Bankası’nın sağladığı verilere göre 2015 yılında dünyada bu sebeplerle göç etmiş olan 60 milyon kişi var. Bu şimdiye kadar karşılaşılan en yüksek sayı.

Ek bilgi olarak, aynı kaynaklar, 2015 yılında dünyadaki sığınmacı sayısının 20.2 milyon olduğunu ve bu sayının 1992’den beri karşılaşılan en yüksek rakam olduğunu açıklıyorlar. Ayrıca, ülke içi zorla yerinden edilen kişi sayısının da 34 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Sonuç olarak AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt’un iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt'un İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Nisan 2016 Son Güncelleme:   2 Mayıs 2016