Halil Mazıcıoğlu AK Parti Gaziantep Milletvekili

Enerji sepetinde yenilenebilir kaynak oranı yüzde 40'a ulaştı ve bu oran birçok AB ülkesinin üstündedir.

16 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Enerji
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 16 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Türkiye Yenilenebilir Kaynak Kapasitesi Bakımından AB Ortalamasının Üstünde

AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, devam eden bütçe görüşmeleri dâhilinde TBMM genel kurulunda, Türkiye’nin enerji sepetinde yenilenebilir kaynak oranının yüzde 40’a ulaştığını ve bu oranın bir çok Avrupa ülkesinden fazla olduğunu iddia etmiştir.

En Yüksek Kurulu Güç Payı Hidroelektrik Santrallerde

 

Bugün için kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklar arasında en yüksek kurulu güç payına hidroelektrik santraller sahip. Türkiye’nin toplam kurulu gücü bugün itibariyle 71.000 MW’ı aşmış durumda. Bu kapasitesinin yüzde 35’ini hidroelektrik santrallere borçlu olan Türkiye rüzgar potansiyelinin henüz çok küçük bir kısmından faydalanarak kurulu güçteki payını şimdilik yüzde 5 seviyesinde tutuyor.

Güneş enerjisinin kurulu güç içindeki payı ise etki etmeyecek kadar az. Mazıcıoğlu’nun iddiasının AB ülkeleriyle ilgili kısmı için ise tek tek AB ülkelerini incelemek yerine Birliğin toplam kapasitesini dikkate alıyoruz. U.S. Energy Information Agency’nin 2012 yılına ait verilerine göre AB’nin kurulu güç kapasitesi 948 bin MW’dır. Bu kapasitenin 317 bin MW’ı, yani yüzde 33’ü yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor. Bu durumda kurulu güç içindeki yenilenebilir kaynak kapasitesi bakımından Türkiye’nin AB ortalaması üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu'nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970