Hakkı Saruhan Oluç HDP İstanbul Milletvekili

Dünyanın hiçbir ülkesinde koronavirüs salgını döneminde olmazken, Türkiye'de işsizliğin azaldığına dair bir veri yayınlandı

10 Haziran 2020 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Büyüme

Dünyada İşsizlik Oranının Azaldığı Tek Ülke Türkiye mi?

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, 10 Haziran 2020 tarihinde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki işsizlik oranlarına dair açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte Oluç, dünyanın hiçbir ülkesinde koronavirüs salgını döneminde işsizlik oranı azalmazken, Türkiye’de işsizliğin azaldığına dair bir veri yayınlandığını iddia etti.

Türkiye’de İşsizlik Oranı Azaldı

TÜİK tarafından 10 Haziran 2020 tarihinde açıklanan işgücü istatistiklerine göre mart ayında işsizlik oranı bir önceki aya göre %0,4’lük bir azalış göstererek %13,2 olarak açıklandı. Mart 2020’de işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre ise %0,9 oranında düştü. Ayrıca işsizlik oranı gibi işgücündeki toplam nüfus, istihdamdaki toplam nüfus ve toplam işsiz sayısı da işsizlik oranı gibi işgücü istatistiklerine bağlı düşüş yaşayan diğer kalemler olarak göze çarpıyor.

Koronavirüs Salgını Döneminde İşsizlik Oranı Azalan Ülke Bulunuyor mu?

Koronavirüs salgını döneminde diğer ülkelerde açıklanan işsizlik oranlarını Trading Economics ülkelere göre işsizlik oranları başlığı altında paylaşıyor. Bazı ülkelerin işsizlik oranı verileri çok güncel olmasa da birçok ülkenin koronavirüs salgını dönemindeki işsizlik oranı verileri sitede yer alıyor.

Ülkelerin güncel işsizlik oranlarını inceleyecek olursak, Mart 2020’de birçok ülkenin işsizlik oranının bir önceki aya göre azalış gösterdiği internet sitesinin verilerinde yer alıyor. Mart 2020’de Türkiye ile birlikte 6 ülkede daha işsizlik oranının bir önceki aya göre azaldığı Trading Economics verilerinde gözüküyor. Buna ek olarak Trading Economics’in verilerine göre işsizlik oranlarının açıklanma sıklığının çeyrek bazda olduğu Fransa, Mısır, Endonezya ve Makedonya’nın da işsizlik oranları bir önceki çeyreğe göre düşüş yaşamış.

Kaynak: Trading Economics
Kaynak: Trading Economics

Güncel işsizlik oranı nisan ve mayıs aylarında açıklanmış olan ülkeleri incelediğimizde ise 4 ülkede işsizlik oranı bir önceki aya göre düşüş göstermiş. İtalya’daki işsizlik oranı mart ayında %8 iken nisan ayında %6,3’e düşerken, ABD’de ise nisan ayında %14,7 olarak açıklanan işsizlik oranı mayıs ayında %1,4’lük bir azalış göstermiş.

Kaynak: Trading Economics
Kaynak: Trading Economics

Eurostat Verileri Ne Diyor?

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) da ülkelerin aylık işsizlik oranlarını yayınlıyor. Türkiye’nin 2020 yılına dair herhangi bir işsizlik oranının yer almadığı verilerde Avrupa’nın diğer ülkelerinin işsizlik oranlarındaki değişimler görülebiliyor. Buna göre Mart 2020’de bu yana Yunanistan, Danimarka, İtalya, Polonya, Portekiz, İsveç ve İzlanda’da işsizlik oranlarının bir önceki aya göre düşüş gösterdi. Portekiz, İsveç ve İzlanda’da bu oranlar nisan ayında tekrardan yükselse de Danimarka ve İtalya’da bu oranlar düşmeye devam etti.

Kaynak: Eurostat
Kaynak: Eurostat

Sonuç olarak HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç’un iddia ettiği gibi koronavirüs salgını döneminde dünyada işsizlik oranının düştüğü tek ülke Türkiye değil. Koronavirüs salgını döneminde ABD, İtalya, Birleşik Krallık, Yunanistan ve Meksika gibi ülkelerde de işsizlik oranının bir önceki aya göre azaldığına dair veriler yayınlandı. 

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç'un İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Haziran 2020