Hakan Şükür Bağımsız İstanbul Milletvekili

Türk halkının yolsuzluk endişesi %37’den %62’ye yükselmiş.

6 Aralık 2014 tarihinde Twit 'te söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Yolsuzluk Endeksi

Bağımsız İstanbul milletvekili Hakan Şükür, kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada Türk halkının yolsuzluk endişesinin %37’den, %62’ye yükseldiğini iddia etmiştir.

Yolsuzluk Algısı Artıyor mu?

Şükür’ün bu iddiasıyla beraber paylaştığı Cihan Haber Ajansı internet sitesindeki haberde, iddianın zaman aralığı ve kaynağıyla bilgilere ulaşabiliyoruz. Haberde Pew araştırma şirketinin yaptığı 2007 ve 2014 tarihli anketlerde Türkiye’de yolsuzluk endişesinin %37’den %62’ye çıktığı belirtilmiş.

Pew araştırma şirketinin Türkiye’de Nisan/Mayıs döneminde yaptığı ankete göre 1001 kişiyle yüz yüze görüşmüş. Ankete katılanların %62’si Türkiye’de yolsuzluğun çok büyük bir problem olduğunu ifade etmişler. 2007’de yapılan ankette ise katılımcıların sadece %37’si yolsuzluğu çok büyük bir problem olarak görmüşler. Bu da yolsuzluk endişesinde %25 gibi ciddi bir artışa tekabül ediyor. Bu değişimde Türkiye, Malezya ve Gana’dan sonra üçüncü sırada geliyor.

Yolsuzluk algısındaki değişim bağlamında Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algılama Endeksi sonuçlarını da hatırlamakta fayda var. 2014 yılı endeksinde Türkiye geçen yıla göre 5 puan kaybedip 11 sıralık bir düşüş yaşamıştı. Bu endeksin metodolojisi, saygın kuruluşların değerlendirmelerine ve anketlere dayanıyor.

Sonuç olarak, Bağımsız İstanbul milletvekili Hakan Şükür’ün iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970