Gülser Yıldırım HDP Mardin Milletvekili

Son 15 yılda, 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu ve 45 gardiyan tecavüz suçundan yargılandı, ancak hiçbiri ceza almadı.

21 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 21 Şubat 2015 Son Güncelleme: 24 Şubat 2015

Tecavüz Suçundan Yargılanıp Ceza Almayanlar Var mı?

409 güvenlik görevlisi tecavüz suçundan yargılandı. Mit mi, gerçek mi?

CHP’nin kadın istihdamı ve ücret eşitsizliği sorununun nedenlerini araştırmak için araştırma komisyonu kurulması önerisinin gündeme alınması lehinde konuşma yapan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım kadın cinayetleri ve tecavüz konusuna da değindi ve son 15 yılda 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu ve 45 gardiyanın tecavüz suçundan yargılandığın ancak hiçbirinin ceza almadığını iddia etti.

Geçen hafta tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayetiyle kadın cinayetleri konusu bir kez daha gündeme gelmişti. Sorunun boyutuyla ilgili ipucu vermesi istenen rakamlar siyasi parti temsilcilerinin ve sivil toplum temsilcilerinin açıklamalarında sıklıkla yer aldı. Özellikle sosyal medya organlarındaki paylaşımlarda  sorunun vehametini gösteren çarpıcı veriler dikkat çekti.

Yaklaşık son bir buçuk yıldır kullanılan çarpıcı verilerden biri de tecavüzden yargılanan güvenlik görevlilerinin sayısı hakkındaki söz konusu iddia. İnternet ortamında yapılan kısa bir araştırmada bu verinin birçok twitter ve Facebook postuna konu olduğunu ve birçok köşe yazarının yazısında bu veriyi kaynağını bilmeden kullandığı görülüyor.

Genel değerlendirme, bu iddianın birçok paylaşımında kaynağın TÜİK olduğu aktarılmış ki TÜİK bunu tekzip ederek yalanlamak durumunda kalmış. Medyada çıkan birkaç haberde de verinin kaynağı 23 Temmuz 2013 tarihli Bianet haberi olarak gösteriliyor. Bianet’teki haberde verilerin Jin Haber Ajansının haberinden alıntılandığı ve kaynağının TÜİK, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı olduğu iddia ediliyor. Jin Haber Ajansı’nın sitesinde ilgili haberin orijinal metnine abonelik gerektirdiği için ulaşılamıyor.

Kaynak gösterilen diğer kurumlar için TBMM’de soru önergeleri ve yanıtları incelendiğinde özellikle HDP/BDP milletvekillerinin söz konusu verileri almak için birçok soru önergesi verdiğini fakat çoğuna yanıt verilmediğini, verilenlerin de ilgili soruya net cevap vermediği anlaşılıyor.

Yapılan araştırmada, “Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu”nun gerek topladığı veri gerekse de rakamların yakın olması nedeniyle Yıldırım’ın iddiası için en olası kaynaktır. Eski İnsan Hakları Derneği (İHD) başkanı Av. Eren Keskin ve Av. Leman Yurtsever’in ortak açıklamayla duyurduğu veriler 7 Mart 2013 tarihinde Radikal’in internet sitesinde haberleştirilmiş.

Açıklanan verilere göre, 1997–2012 yılları arasında hukuk bürosuna yapılan başvurular sonucunda taciz ve tecavüz suçunu işleyen failler:

Son 15 yılda, 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu ve 45 gardiyan tecavüz suçundan yargılandı, ancak hiçbiri ceza almadı. 1

İlgili haberde suçu işleyen faillerle ilgili bir cezasızlıktan bahsedilmemiş. Başvurularla ilgili 159 dava açıldığı, 28’inin AİHM’de sonuçlandığı, 16 dosyanın AİHM’de görülmeye devam ettiği belirtilmiş. Bunun dışında, haberde Türk Ceza Mahkemelerinde 28 davanın sürdüğü ifade edilmiş.

Sonuç olarak, Yıldırım’ın iddiasının veri kısmının kayda değer ölçüde doğrudur fakat cezasızlık ile ilgili iddiasını geçerli kılacak veriler bulunamamıştır. Bu nedenle, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Şubat 2015 Son Güncelleme:   24 Şubat 2015