Gaye Usluer CHP Eskişehir Milletvekili

1995 seçimlerinden 2011 seçimlerine kadar baktığımızda hükümet kurma görevinin yemin töreninden sonraki 3 gün içinde belirlendiğini biliyoruz.

5 Temmuz 2015 tarihinde Eskişehir ' söylendi.
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Politika

Hükümet Kurma Görevi Neden Verilmiyor?

7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimleri yaşayan Türkiye’nin gündeminde koalisyon senaryoları var. Henüz hükümet kurma görevi hiçbir siyasetçiye verilmediği için oluşabilecek koalisyon konusunda da çeşitli teoriler ve söylentiler mevcut. Muhalefet partileri konuya ilişkin neredeyse her gün çeşitli açıklamalar yaparken, erken seçim ihtimali de dillendirilmeye başlandı. Bu ihtimal özellikle hükümet kurma görevlendirmesinin hala yapılmamış olmasıyla daha çok gündeme gelmeye başladı.

Seçim sonrası kurulacak hükümet konusunda yaşanan bu durum, özellikle muhalefet milletvekillerinin eleştirisine hedef oluyor. CHP Eskişehir milletvekili Gaye Usluer,  Cumhurbaşkanı’nın henüz hükümet kurma görevi vermemiş olmasını eleştirerek, 1995 seçimlerinden 2011 seçimlerine kadar bu görevlendirmenin milletvekili yemin töreninden sonraki 3 gün içinde yapıldığını iddia etti.

Hükümet kurma konusunda zorunlu bir süre var, peki görevlendirme?

Hükümet kurma görevi Cumhurbaşkanı tarafından seçimlerde en yüksek oyu alan partiye veriliyor. Bu görevlendirmenin öncesinde ise milletvekillerinin yemin etmesi, TBMM Başkanı’nın seçilmesi ve Başkanlık Divanı’nın belirlenmesi gerekiyor. Anayasa’nın 116’ıncı maddesine göre eğer Bakanlar Kurulu bu seçimler yapıldıktan sonra 45 gün içinde oluşmazsa, yani hükümet kurulmazsa erken seçim kararı alınabiliyor. Diğer bir deyişle, hükümet kurma çalışmalarının tamamlanması gereken bir süre zarfı var.

Hükümet kurma görevlendirmesi konusunda ise net bir hüküm yok ama yukarıda bahsettiğimiz 116’ıncı maddedeki hükümler Cumhurbaşkanı’nın Başkanlık Divanı’nın oluşmasından sonra bu görevlendirmeyi yapabileceği şeklinde de yorumlanıyor. Bugün itibariyle Başkanlık Divanı henüz oluşmadı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan henüz görevlendirme yapmadı. Şimdi önceki seçimlerde süreç nasıl işlemiş ona bakalım.

Önceki seçimlerde görevlendirme ne zaman yapıldı?

Gaye Usluer ise hükümet kurma görevlendirmesinde geçmişte hep hızlı hareket edildiğini iddia ediyor. Usluer’in iddiasına göre 1995, 1999, 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinden sonraki 3 gün içinde dönemin Cumhurbaşkanları hükümet kurma görevini vermişti.

24 Aralık 1995 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde, Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi birinci parti olmuştu. Seçimlerden sonra 8 Ocak 1996 tarihinde milletvekilleri yemin etmiş ve 9 Ocak 1996 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hükümet kurma görevini Erbakan’a vermişti.

18 Nisan 1999 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde ise DSP birinci parti olmuştu. TBMM’nin 21.dönem milletvekilleri 2 Mayıs 1999’da yemin ederek göreve başlamış, Süleyman Demirel bu kez de görevi, 3 Mayıs 1999’da DSP Lideri Bülent Ecevit’e vermişti.

2002 Seçimleri de Öncekiler Gibi

Bir sonraki genel seçimin tarihi 3 Kasım 2002 idi. Bu seçim de öncekiler gibi olması gerekenden erken bir tarihte yapılmıştı. AK Parti’nin siyaset sahnesine girdiği bu seçimlerin sonucunda, DYP, ANAP, MHP gibi partiler baraj altında kalmış ve 22.dönem Meclis’ine sadece AK Parti ve CHP girebilmişti. Bu seçimlerin ardından 14 Kasım 2002 tarihinde milletvekilleri yeminlerini etti. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 16 Kasım günü hükümet kurma görevini birinci parti olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül’e vermişti, zira parti lideri Recep Tayyip Erdoğan o sırada milletvekili değildi.

22 Temmuz 2007’de yapılan genel seçimle TBMM 23.dönemine başladı. Milletvekilleri 4 Ağustos 2007’de yeminlerini ederek göreve başlamışlardı. Cumhurbaşkanlığı’nın son döneminde olan Ahmet Necdet Sezer, 6 Ağustos tarihinde hükümet kurma görevini, 2007 seçimlerinin de galibi olan AK Parti lideri Erdoğan’a vermişti.

Son olarak, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti birinci parti olarak Meclis’te çoğunluğu elde etmişti. 24.dönem milletvekilleri, 28 Haziran 2011 tarihinde yemin ettiler. O dönemde Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, 29 Haziran tarihinde hükümet kurma görevini bir kez daha AK Parti lideri Erdoğan’a vermişti.

CHP’li Usluer’in bahsettiği zaman aralığında hükümet kurma görevi ortalama olarak 1 ila 2 gün içinde verilmiş. 7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerin ardından seçilen milletvekilleri 23 Haziran tarihinde yeminlerini ettiler ancak hükümet kurma görevi henüz verilmedi.

Sonuç olarak CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Temmuz 2015 Son Güncelleme:   8 Temmuz 2015