Garo Paylan

Dünyada faizler sıfıra yakınken, ülkemizin hazinesinin dolar tahvilleri %9 faiz, bankalarımızın dolar tahvilleri %12 faiz veriyor

8 Nisan 2020 tarihinde Sosyal Medyada söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Türkiye'de Dolar Tahvillerinin Faiz Oranları

Bu içerik Doğruluk Payı stajyeri Esin Cansu Yılmaz tarafından hazırlanmıştır

HDP Diyarbakır Milletvekili ve Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, bugün kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Dünyada faizler sıfıra yakınken, ülkemizin hazinesinin dolar tahvilleri %9 faiz, bankalarımızın dolar tahvilleri %12 faiz veriyor.” iddiasında bulundu.

Mart ve Nisan 2020 referanslı veriler incelendiğinde, dünyanın birçok ülkesinde COVID-19 önlemleri kapsamında sıfır ve sıfıra yakın reel faiz uygulamasının olduğu görülmekte. Türkiye’de politika faizi oranı %9,75 iken, dünyada güncel olarak 43 farklı ülkede faiz oranı %0 ila %1 arasında. Faizin sıfır olduğu G20 ülkelerine örnekler: Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Belçika olarak verilebilir. Birleşik Krallık’ta faiz 0,1%; ABD, Kanada ve Avustralya’da ise 0,25% olarak görünüyor.

İddiada değinilen bir diğer nokta olan, Türkiye’nin ihraç ettiği dolar tahvillerinin faizinin 9%, bankaların ihraç ettiği dolar tahvillerinin faizinin ise 12% olması.

Dünyada faizler sıfıra yakınken, ülkemizin hazinesinin dolar tahvilleri %9 faiz, bankalarımızın dolar tahvilleri %12 faiz veriyor 1

Yukarıdaki tabloda farklı vadelerde, farklı fiyatlarda dolayısıyla farklı faizlerde devlet ihraçlı dolar tahvilleri yer almaktadır. Bunlardan bazılarının faizinin %9’u bulduğu veya %9’a yakın olduğu görülmektedir.

Dünyada faizler sıfıra yakınken, ülkemizin hazinesinin dolar tahvilleri %9 faiz, bankalarımızın dolar tahvilleri %12 faiz veriyor 2

İkinci tabloda ise İş Bankası, Halk Bank, Akbank, QNB Finansbank, Odeabank, Garanti BBVA gibi bankalar tarafından ihraç edilen dolar tahvilleri görülmektedir. Buradaki faiz oranlarının devlet tahvillerine göre daha yüksek değerler aldığı, aynı zamanda bazılarının %12 ve buna yakın oranlara sahip olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak;

Garo Paylan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Nisan 2020 Son Güncelleme:   10 Nisan 2020