Filiz Kerestecioğlu HDP Ankara Milletvekili

Şu an hapiste olan öğrenci sayısı, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki toplam mahpus sayısından daha fazladır.

2 Nisan 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Adalet

Tutuklu ve Hükümlü Sayısı Tırmanıyor

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 2 Nisan Pazartesi günü TBMM’de bir dizi açıklamada bulundu. Kerestecioğlu konuşmasında, bugün cezaevlerinde olan öğrenci sayısının AK Parti hükümetleri öncesinde cezaevlerinde bulunan toplam hükümlü ve tutuklu sayısından fazla olduğunu iddia etti. Kerestecioğlu’nun iddiası şu şekilde:

“Şu an hapiste olan öğrenci sayısı, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki toplam mahpus sayısından daha fazladır. 2002’de AKP iktidara geldiğinde Türkiye’de toplam tutuklu ve hükümlü sayısı 59.429 iken Adalet Bakanlığının açıkladığı verilere göre bugün cezaevinde 69.301 öğrenci var.”

Toplam Tutuklu ve Hükümlü Sayısı Hızla Artıyor

Ceza ve Tevkif Evleri Müdürlüğü’nün sağladığı verilere göre, 2 Ekim 2017 itibariyle hapishanelerde bulunan toplam tutuklu ve hükümlü sayısı 228.993. Bu sayı AK Parti hükümeti öncesinde, 31 Aralık 2002 tarihinde 59.429 idi. Bu yıllar arasındaki grafiğe de bakılacak olursa, cezaevlerindeki kişi sayısının yıllar içinde hızla arttığı görülebilir.

Şu an hapiste olan öğrenci sayısı, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki toplam mahpus sayısından daha fazladır. 1

Cezaevlerinde Öğrenci Sayısı

Adalet Bakanlığı, cezaevlerindeki öğrenci sayısına dair kamuya açık bir istatistik paylaşmıyor. Bu tarz verilere ancak cevaplanan soru önergeleri üzerinden erişmek mümkün oluyor. Basın taramasına göre konuya dair en güncel soru önergesi CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi tarafından verilmiş ve Eylül 2017’de Adalet Bakanlığı tarafından yanıtlanmış. Yanıtın kendisi milletvekiline doğrudan gönderildiği için TBMM’nin web sitesinde bulunmuyor. Onun yerine bu yanıtın basına yansımalarını kaynak olarak kullanıyoruz.

Birgün gazetesinde bu soru önergesi ile ilgili çıkan habere göre, 2016 yılı sonu itibariyle cezaevlerinde 69.301 öğrenci mevcut. Bu öğrencilerin 36.033’ü lise ve dengi okullara ya da ön lisans ve lisans programlarına kayıtlı. 33.268’i ise açık öğretim programlarına kayıtlı.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Nisan 2018